Zamknij

Zakupy spożywcze online coraz droższe. Ile za dostawę?

20.10.2020 18:31
Biedronka. Auchan. Tesco. Zakupy online. Ile kosztuje dostawa?
fot. Ekaphon maneechot/Shutterstock (ilustracyjne)

Coraz więcej musimy zapłacić za dostawę zakupów spożywczych zamówionych online. W których sklepach online jest najtaniej?

Biedronka, Auchan, Kaufland, Carrefour czy Lewiatan - to tylko niektóre sieci handlowe, które oferują możliwość zamówienia zakupów spożywczych online. Te szczególnie zyskały na popularności od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Miliony Polaków ograniczając wizyty w sklepach przerzuciło się na robienie ich przez internet. Jednak nie wszędzie warunki dostawy są takie same.

Dodatkowych opłat za przywiezienie zakupów można uniknąć w niektórych sklepach online. Jednak w pozostałych wiąże się to nawet z kilkudziesięcioma złotymi ekstra - podał portal Bankier.pl. Na jakie koszty powinni przygotować się klienci?

Zakupy spożywcze online. Ile za dostawę?

W porównaniu do cen dostaw sprzed trzech lat, obecnie klienci marketów online muszą płacić kilkakrotnie więcej. W przypadku Tesco dowóz zakupów przed trzema laty kosztował od 6,48 zł do 11,98 zł. Tymczasem obecnie ceny zaczynają się od 11,49 zł. Natomiast sieć E.Leclerc w 2017 roku naliczała za dostawę do 8,99 zł - obecnie stawki wynoszą od 19,90 do 25 zł - podał portal Bankier.pl.

Zobacz także

Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w Polsce (ponad 3 tys. stacjonarnych marketów), oferuje możliwość dostarczenia zakupów przez aplikację mobilną Glovo. Obecnie dostawy są dostępne w wybranych miastach: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Płocku, Lublinie, Białymstoku, Gliwicach, Chorzowie, Sosnowcu, Zielonej Górze oraz Rzeszowie.

Koszty dostawy z Biedronki zależy od wartości zamówienia. Za zakupy online poniżej 50 zł czeka nas opłata 12,99 zł. Za zakupy pomiędzy 50 zł a 149,99 zł - 9,99 zł. Za zakupy w granicach 150 - 198,99 zł - 5,99 zł. Darmowa dostawa jest możliwa dopiero po zamówieniu zakupów powyżej 199 zł. Bankier.pl przypomniał, że każda reklamówka to koszt 49 groszy, a torba termiczna - 2.69 zł. W przypadku złej pogody podczas dostawy Glovo doliczy dla kuriera 2,49 zł ekstra od zamówienia.

Zobacz także

Tesco dolicza za dostawę zakupów online od 11,49 do 23,49 zł. Ta cena zależy od terminy złożenia zamówienia czy miasta. Zapakowanie zakupów w torby oznacza kolejne 2 zł. Jednak październik tego roku to ostatni miesiąc, kiedy sieć Tesco daje możliwość zamówienia zakupów spożywczych online. W Warszawie, Gdyni, Bielsku Białej i Opolu zamówienia można składać do 23 października, a w pozostałych miastach do 30 października podał portal Dlahandlu.pl. 

Zamknięcie działalności online jest jednym z etapów wycofywania się brytyjskiej sieci handlowej z polskiego rynku. Wiosną 2021 roku mają zostać zamknięte ostatnie stacjonarne sklepy z szyldem Tesco. Większość marketów sieci ma przejąć duńskie Netto, a część lokalizacji wcześniej kupił m.in. niemiecki Kaufland. 

Carrefour dowozi zakupy spożywcze zamówione w sieci w miejscach, gdzie w okolicy znajduje się sklep sieci. Dopłata doliczana jest w zależności od wartości zamówienia. Za zakupy poniżej 100 zł trzeba dopłacić 12,99 zł, w granicach 100-200 zł - 5,99 zł, a za powyżej 200 zł dostajemy zamówienie za darmo. Z kolei za pomocą aplikacji Glovo można skorzystać z dostawy zakupów ze sklepów Carrefour Express (w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Mysłowicach, Bytomiu oraz Sosnowcu). "Koszt dostawy zakupów to 6,99 zł, przy zamówieniach poniżej 60 zł konieczna jest dopłata w wysokości 3,99 zł" - podał Bankier.pl.

Zobacz także

Auchan umożliwia złożenie zamówienia na ten sam dzień (wiąże się to z opłatą 19,90 zł) lub na inny wskazany przez klienta (14,90 zł). Usługa Auchan Direct jest dostępna dla mieszkańców Warszawy i okolic.

Kaufland daje możliwość złożenia zamówienia online przez aplikację Everli. Wartość zakupów nie mogą być niższa od 40 zł. Za dowóz do 100 zł trzeba liczyć dopłatę 15,90 zł. Ulega ona zmniejszeniu do 9,90 zł przy zakupach powyżej 100 zł.

Spar (nabywca sieci Piotr i Paweł) dolicza za dostawę zakupów online 19,90 zł lub 25 zł (dostarczone w tym samym dniu). W przypadku tej sieci trzeba liczyć się dodatkową opłatą od wagi zakupów. Jeśli przekroczą 100 kg, za każde dodatkowe 10 kg klient zapłaci 3 zł. 

Zobacz także

Lewiatan dowożą zakupy online na terenie Obornik Śląskich, Kuraszkowa, Wilczyn Leś., Siemianic, Ciecholowic. Koszt - 10 zł. Dostawy poza Obornikami są o 5 zł. Jednak minimalna wartość zakupów to 80 zł. Darmowa dostawa zaczyna się dopiero od 400 zł.

E.Leclerc liczy sobie za dowóz zakupów od 19,90 do 25 zł. W przypadku zamówienia ważącego powyżej 100 kg trzeba liczyć się z dodatkową opłatą.

RadioZET.pl/Bankier.pl/Dlahandlu.pl