Zamknij

Biedronka z promocją na 11 listopada. Smakołyki poniżej cen rynkowych

09.11.2021 16:00
Biedronka z promocją na 11 listopada. Smakołyki poniżej cen rynkowych
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EastNews

Biedronka przygotowała słodką promocję dla klientów z okazji 11 listopada. Przysmakiem, który najczęściej sprzedawany jest w okolicach Święta Niepodległości są rogale świętomarcińskie. Sprawdzamy, ile będzie trzeba za nie zapłacić między 8 a 13 listopada 2021 roku.

Biedronka oferuje konkurencyjne ceny jednych z najpopularniejszych wypieków w kraju. W cukierniach i piekarniach za rogale świętomarcińskie trzeba zapłacić średnio od 7 do 15 zł za jedną sztukę. W popularnym dyskoncie kupimy je za 3,79 zł. W połowie października 2021 roku Biedronka uruchomiła usługę BIEK. Dzięki niej zakupy będzie można robić każdego dnia, także w niedziele objęte zakazem handlu.

Chrupiąca skórka, gruba warstwa lukru i makowe nadzienie z bakaliami, których słodycz wyczuwa się z każdym kęsem. Rogale świętomarcińskie to przysmak z Poznania, a ich popularność obecnie przekracza granice stolicy Wielkopolski. Ceny rogali w cukierniach na terenie kraju wahają się od 35 zł do 60 zł za kg.

Rogale świętomarcińskie w Biedronce

Przysmaki, które są hitem wśród słodkości sprzedawanych w listopadzie, będą dostępne w promocyjnych cenach w Biedronce do soboty (13 listopada 2021). Wypieki będą wykonane na podstawie tradycyjnej receptury. Podstawą jest ciasto półfrancuskie, które rolowane jest w kształt półksiężyca, następnie nadziewane orzechami, rodzynkami, owocami kandyzowanymi i polewane lukrem.

Promocyjna cena obowiązuje przy zakupie dwóch sztuk rogali świętomarcińskich w Biedronce. Jeśli zdecydujemy się tylko na jeden wypiek, wówczas zapłacimy za niego 4,99 zł.

EN_01400863_0288
fot.

LUKASZ GDAK/Polska Press/East News

Popularne rogale wywodzą się z Poznania. Słodycze te np. przy Hotelu Mercure wypieka się od 57 lat i od tego czasu kawiarnia jest dla poznaniaków ważnym miejscem odwiedzin. 11 listopada przed hotelową cukiernią ustawia się jedna z najdłuższych kolejek w mieście.

- Klienci są wytrwali, potrafią spędzić w kolejce godzinę, by kupić jednego rogala – zdradza ekspedienta Jola i dodaje: - Gorący okres „rogalowy” rozpoczyna się w cukierni już trzy tygodnie przed 11 listopada. Nasi cukiernicy postawieni są w pełnej gotowości, by wypiekać kilkaset kilogramów rogali świętomarcińskich dziennie. Rogale w cukierni przy hotelu Mercure są sprzedawane z certyfikatem chronionym prawem unijnym. Oznacza to, że taki rogal świętomarciński musi spełniać pewne normy.

RadioZET.pl