Zamknij

Biedronka wycofuje ze sprzedaży jaja z chowu klatkowego

04.12.2020 17:32
Biedronka wycofuje jajkja trójki
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Biedronka rezygnuje z jaj klatkowych. To kolejna sieć, która w swojej ofercie będzie miała jaja jedynie od kur z wolnego wybiegu i chowu ściółkowego.

Jaja z chowu klatkowego coraz częściej wycofywane są z polskich sklepów. Na taki ruch zdecydowała się sieć Biedronka, która ma ponad 3 tysiące sklepów w Polsce.

Jaja klatkowe będą znikać ze sklepowych półek Biedronki od 1 stycznia 2021 roku. Pierwszym regionem sieci, który wprowadzi tę zmianę, będzie Warszawa.

Jaja z chowu klatkowego wycofane z Biedronki

W Polsce zdecydowana większość kur niosek mieszka w klatkach i tam znosi jaja. Chcąc zmienić ten stan, w trosce o dobrostan zwierząt, 31 grudnia 2021 roku sieć Biedronka wycofa świeże jaja klatkowe z oferty” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Sieć powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego i podaje, że tylko w 2019 roku w Polsce blisko 50 milionów kur zniosło ponad 10 miliardów jaj przeznaczonych do spożycia. Większość z tych kur całe życie spędza w klatkach. 

Jeszcze rok temu co czwarte jajo w Biedronce pochodziło od kur z chowu ściółkowego i wolnego wybiegu. W 2018 roku było to jedynie 20 proc.

- Dzisiejsza deklaracja oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku sieć będzie sprzedawała jedynie jaja oznaczane jako 2,1 lub 0, a wycofa te z symbolem 3 - podało biuro prasowe Biedronki.

Cyfrą 0 oznaczone są jaja z chowu ekologicznego, 1-  z wolnego wybiegu, 2- ściółkowego, zaś 3- klatkowego. Sieć podaje, że od 1 stycznia w 150 sklepach w stolicy wycofane zostaną jaja z  „trójką”.

Wiemy, że tak jak dla nas w Biedronce, dla wielu Polaków dobrostan zwierząt jest bardzo istotny. Nasza decyzja to odpowiedź na oczekiwania konsumentów oraz sygnał do zmiany dla całego rynku

Marcin Domański, dyrektor handlowy w sieci Biedronka

To kolejna sieć, która zadeklarowała wycofanie jaj z chowu klatkowego ze sprzedaży. Wcześniej zrobił to m.in. Aldi. Firma poszła o krok dalej i zadeklarowała także wycofanie takich jaj ze wszystkich produktów marek własnych.

Zobacz także

Aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki w ramach kampanii “Jak one to znoszą?” opracowali ranking sieci sklepów, które do końca 2019 roku wydały deklarację o wycofaniu ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego najpóźniej do 2025 roku. Na podium znalazły się supermarkety ALDI, Auchan, Carrefour, Kaufland oraz PSD Sklepy Gama.

RadioZET.pl/mat.pras