Zamknij

Biedronka wycofa jaja z chowu klatkowego do 2025 roku

18.09.2019 21:43
Biedronka w ciągu sześciu lat wycofa jajka z chowu klatkowego
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W ciągu najbliższych lat niektóre sieci handlowe w Polsce zamierzają wycofać wszystkie świeże jaja z chowu klatkowego. Ostatnio na taki ruch zdecydowała się Biedronka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl, sprawa dotyczy tzw. trójek. Tą cyfrą oznaczone są jajka, które pochodzą z chowu klatkowego.

Przed dwoma laty Biedronka, największa sieć sklepów w Polsce, zdecydowała się na wycofanie jajek trójek z asortymentu marek własnych. Teraz markety zobowiązały się w ogóle do rezygnacji z tego typu jaj także od innych producentów. 

Zobacz także

Do 2025 roku Biedronka ma wycofać ze sprzedaży wszystkie jajka pochodzące z chowu klatkowego. Do tej pory na podobny ruch zdecydowały się inne duże sieci handlowe – jak Kaufland, Makro czy Lidl.

Aktywiści organizacji Otwarte Klatki, która walczy m.in. o zakazanie chowu klatkowego kur, są zadowoleni z takiej postawy sieci handlowych.

Zobacz także

– Decyzje firm o wycofywaniu jaj z chowu klatkowego odmieniają los milionów kur niosek. Zależy nam, jak i dziesiątkom innych organizacji w koalicji Open Wing Alliance, by decyzje firm były sformułowane w sposób przejrzysty. Dodatkowo, by upewnić się, że w 2025 roku faktycznie wszystkie firmy i sklepy spożywcze wycofają jajka trójki, wszystkich prosimy o to samo i traktujemy jednakowo – podkreśliła Marta Cendrowicz, dyrektorka kampanii korporacyjnych Stowarzyszenia Otwarte Klatki, cytowana przez portal.

We wrześniu Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” poinformowała, że udało jej się zebrać ponad 1,5 mln podpisów pod petycją o zakończenie stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl