Zamknij

Biedronka pozwała szefa AGROunii. „Wskazaliśmy, że kapusta jest obsr*na przez robaki”

23.09.2021 10:37
Michał Kołodziejczak z AGROunii
fot. Piotr Molecki/East News

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, otrzymał od Jeronimo Martins – właściciela Biedronki – pozew na kwotę 20 000 zł. Przedsiębiorstwo wskazuje w nim na „naruszenia chronionych prawem dóbr osobistych spółki”. Pozwany jest zdania, że chodzi nie tylko o pokazywanie nieprawidłowości w przechowywaniu towaru w sklepach i znakowaniu produktów.

Biedronka jest jednym z głównych wrogów AGROunii. Rolnicza organizacja zarzuca sieci sklepów między innymi nieprawidłowe znakowanie produktów, przez co warzywa i owoce pochodzące zza granicy sprzedawane były jako polskie. Na publikowanych filmach kwestionowano także jakość i świeżość dostarczanych do sklepów produktów.

AGROunia przekonuje, że duże sieci handlowe wykorzystują swoją pozycję rynkową do narzucania dostawcom cen, które przekreślają opłacalność produkcji. Z tego powodu  AGROunia zorganizowała nawet w Warszawie akcję rozdawania ziemniaków za darmo. Obdarowani mogli wyczytać z etykiety, że nie opłaca się ich sprzedawać. Biedronka zareagowała na akcje AGROunii, wystosowując pozew cywilny przeciwko jej liderowi, Michałowi Kołodziejczakowi.

Biedronka pozwała Michała Kołodziejczaka. Chce 20 000 zł na rzecz Fundacji Pasja

Szef AGROunii poinformował o otrzymanym pozwie na konferencji zorganizowanej przed siedzibą koncernu Jeronimo Martins Polska. Kołodziejczak podkreślał, że Biedronka zdecydowała się na złożenie pozwu cywilnego przeciwko niemu, a nie jego organizacji, mimo że wszystkie akcje, które wykonywał, były przeprowadzana w imieniu AGROunii.

Zdaniem rolników, to „próba zabicia wolności słowa i debaty publicznej”, jako że „korporacja atakuje działacza społecznego”. Podczas wystąpienia padły znacznie ostrzejsze słowa.

Michał Kołodziejczyk podczas wystąpienia oznajmił Jeronimo Martins, że jest gościem w Polsce. Dodał, że gdy AGROunia będzie miała wpływ na kształtowanie polityki w Polsce – sondaże mówią, że ma szansę na wprowadzenie posłów do parlamentu – to będzie postulować podzielenie Biedronki na trzy mniejsze sieci.

Nie może być tak, że jedna sieć będzie miała ponad jedną czwartą udziału w rynku detalicznym i będzie wywierała potężny wpływ. Ja wiem, że tego bardziej się boją, niż zgniłych pomidorów, które są na ich półkach. To za to, że wskazaliśmy że kapusta jest pogryziona przez robaki, obsrana przez robaki, i leży na półkach sklepowych, to za to jest ten pozew. Ale tak naprawdę, prawdziwym, merytorycznym i głębokim sensem tego pozwu jest to, że jest on polityczny.

Michał Kołodziejczak

Komentarz Jeronimo Martins do sprawy jest znacznie mniej emocjonalny. Przedsiębiorstwo wskazało, że według niego działania Michała Kołodziejczaka godzą w dobre imię Biedronki.

Jeronimo Martins Polska wystosowała pozew przeciwko Panu Michałowi Kołodziejczakowi z powodu naruszenia chronionych prawem dóbr osobistych spółki. Czekając na rozstrzygnięcie tej sprawy przez niezawisły sąd powstrzymamy się od dalszych komentarzy. Pragniemy jednak podkreślić, że kwota zadośćuczynienia za zaistniałe naruszenia, tj. 20 tys. zł, ma być przekazana na rzecz Fundacji Pasja.

Jeronimo Martins Polska

Prowadzona przez Michała Kołodziejczaka AGROunia zdobywa coraz większą popularność. Rolnicy zaangażowali się w protest pracowników systemu ochrony zdrowia i są obecni w Białym Miasteczku 2.0, gdzie pokazują „chore ceny” swoich produktów i przekazują je protestującym.

Według sondaży wyborczych AGROunia może nawet liczyć na wprowadzenie do Sejmu swoich przedstawicieli. Trwa proces rejestrowania organizacji jako partii politycznej.

RadioZET.pl