Zamknij

Fundacja Biedronki na start. Przekaże karty dla seniorów za 15 mln zł

11.03.2020 17:39
Biedronka powołała fundację. Przekaże karty dla seniorów za 15 mln zł
fot. Biedronka/mat. prasowe

Powstała Fundacja Biedronki. Na początek jej budżet wyniesie 50 mln złotych. Pierwszym projektem nowej organizacji będzie przekazanie 10 tys. katy przepłaconych dla seniorów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w Polsce, uruchomiła własną fundację. Jej działalność zainaugurowano w środę w Warszawie.

Fundacja powstała po to, by nieść pomoc osobom starszym i przyczyniać się do poprawy jakości ich życia. 

Zobacz także

- To dzięki Polsce Biedronka mogła się tak rozwinąć, a my czujemy związaną z tym odpowiedzialność. Właśnie z tego powodu uruchamiamy Fundację Biedronki, która skupi się na grupie osób, zmagających się z bardzo poważnymi wyzwaniami - podkreślił Pedro Soares dos Santos, prezes zarządu Grupy Jeronimo Martins, właściciela Biedronki.

W 2020 roku Fundacja Biedronki będzie dysponowała budżetem 50 mln zł, a w kolejnych latach fundator, czyli Jeronimo Martins Polska planuje przeznaczyć na wsparcie nowej organizacji od 7,5 mln do 20 mln euro rocznie.

Fundacja Biedronki
fot. Biedronka/mat. prasowe

- W Fundacji zaczniemy działać od razu z dużym programem, realnie podnoszącym jakość życia znaczącej grupy seniorów, a dzięki zapewnionym na działanie Fundacji środkom, już niebawem będziemy mogli ruszyć z innymi znaczącymi działaniami na rzecz lepszej kondycji osób starszych w Polsce - tłumaczyła Katarzyna Scheer, Prezeska Zarządu nowo powstającej Fundacji Biedronki.

Zobacz także

Przy okazji powołano również Radę Fundacji Biedronki. Znalazł się w niej m.in. ekonomista prof. Jerzy Hausner czy siostra Małgorzata Chmielewska ze wspólnoty "Chleb Życia".

Biedronka rozdaje seniorom karty

Pierwszym projektem, który będzie realizowany we współpracy Fundacji Biedronki i Caritas Polska, jest program „Na codzienne zakupy". W 2020 roku pomocą nim zostanie objętych 10 000 potrzebujących seniorów.

Od kwietnia tego roku do stycznia 2021 roku będą oni otrzymywać wsparcie finansowe w wysokości 100 zł lub 150 zł miesięcznie na karcie przepłaconej. Kart będzie można używać na zakupy w sklepach Biedronka.

Dzięki takiej formie pomocy seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć pieniądze, co wspiera ich poczucie niezależności i godności.

Zobacz także

Dotychczas program ten był prowadzony w całej Polsce wspólnie z siecią Biedronka. Badania Caritas Polska pokazują, że dzięki niemu seniorzy lepiej się odżywiają - częściej kupują produkty, na które wcześniej nie było ich stać, np. owoce, warzywa, mięso i nabiał. Mają też więcej środków na lekarstwa i leczenie.

Osoby objęte programem mogą liczyć na opiekę wolontariusza Caritas, który pomaga im w zakupach albo towarzyszy w codziennych zajęciach. Ta forma wsparcia jest bardzo ceniona przez uczestników programu, a program materialnie przyczynia się do rozwoju wolontariatu w Caritas.

Dodatkowo w ramach współpracy z Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych i Fundacji Biedronki, seniorzy będą mogli uczestniczyć w dodatkowych aktywnościach, np. wspólnych wyjściach czy wyjazdach, które mają na celu wzmacnianie więzi społecznych i przeciwdziałanie samotności.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe