Zamknij

Biedronka otwarta w każdą niedzielę dzięki franczyzie

23.10.2020 10:16
Biedronka otwarta w każdą niedzielę? To możliwe dzięki jednej zmianie
fot. Biedronka/mat. prasowe

Biedronka otwarta w każdą niedzielę, nawet niehandlową? To będzie możliwe dzięki sklepom franczyzowym sieci - podał portal Wiadomościhandlowe.pl. 

Biedronka, która w całej Polsce prowadzi ponad 3 tys. sklepów stacjonarnych, otworzyła pierwszy market w ramach franczyzy. Taka placówka od czwartku działa w Dobrzycy niedaleko Kalisza. Jak portal portal Wiadomościhandlowe.pl, to wydarzenie może mieć ogromne znaczenie w kontekście zakazu handlu w niedziele. Do tej pory tylko siedem placówek Biedronki mogłoby otwarte w niedziele handlowe - chodzi o markety na dworcach kolejowych m.in. w Krakowie czy Warszawie.

Również od kilku miesięcy Biedronka realizuje dostawy zakupów zamówionych przez aplikację mobilną Glovo w wybranych miastach Polski, również w niedziele niehandlowe. Co oznacza przejście Biedronki na franczyzę?

Biedronka otwarta w każdą niedzielę przez franczyzę

Jak podało biuro prasowe sieci w odpowiedzi na pytania Wiadomościhandlowe.pl, placówka w Dobrzycy będzie otwarta w każdą niedzielę. Jak to możliwe? Według prawa to właściciel sklepu bierze na siebie odpowiedzialność za prowadzenie sklepu w niedziele niehandlowe. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy sam właściciel staje za kasą i obsługuje klientów.

Zobacz także

Innym fortelem jest zdobycie statusu placówki pocztowej. Z takiej możliwości korzystają np. franczyzowe sklepy Żabki. - To (sklep w Dobrzycy - przyp. red.) będzie punktu PUDO, czyli punkt odbioru i nadań przesyłek. Prowadzimy z Biedronką test w tej jednej lokalizacji - komentował Wojciech Kądziołka, rzecznik InPostu, cytowany przez portal.

Najnowsza Biedronka z ok. 20 pracownikami w Dobrzycy k. Kalisza jest zlokalizowana przy ul. Krotoszyńskiej 41A. Do dyspozycji klientów jest sala o powierzchni ok. 650 mkw. W środku czekają cztery kasy tradycyjne, a na zewnątrz 46 miejsc parkingowych. W sklepie pojawiła się także lada z mięsem, wędlinami i serami. 

Wiadomościhandlowe.pl przypomniały, że ok. 65-70 sklepów Biedronki można było zaliczyć do kategorii franczyzowych, ale sama sieć temu zaprzecza. - "Sklepy prowadzone do tej pory przez naszych partnerów biznesowych oparte były o współpracę agencyjną, natomiast sklep otwarty w Dobrzycy jest pierwszym sklepem franczyzowym sieci Biedronka, prowadzonym na własny rachunek przez franczyzobiorcę" - podkreśla biuro prasowe Biedronki.

Zakaz handlu w niedziele

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Zobacz także

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku z epidemią koronawirusa od 15 października br. w sklepach i aptekach obowiązują godziny dla seniorów między 10 a 12. W placówkach handlowych jest też wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Dodatkowo od 17 października w strefach czerwonych (152 powiaty, w tym największe miasta) obowiązują obostrzenia w liczbie klientów w sklepie. Dla placówek o powierzchni do 100 mkw. - 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 mkw. powierzchni - 1 os. na 15 mkw.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl/PAP