Zamknij

Białorusini coraz częściej szukają w Polsce pracy. Jakiej?

22.09.2020 17:34
Białorusini coraz częściej szukają w Polsce pracy. Jakiej?
fot. Bannafarsai_Stock/Shutterstock (ilustracyjne)

Coraz więcej Białorusinów trafia na polski rynek pracy. Agencje zatrudniające pracowników ze wschodu widzą już nawet trzykrotny wzrost zainteresowania wśród osób z tego kraju. 

Białoruś, z powodu trwających od sierpnia protestów przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, znalazła się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji wielu Białorusinów wybierało Polskę jako cel swojej zarobkowej emigracji.

O tym, czy protesty wpłynęły na liczbę Białorusinów przyjeżdżających do Polski oraz jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani, opowiedział w rozmowie z Maciejem Bąkiem Tomas Bogdevic, dyrektor generalny agencji pracy Gremi Personal.

"W Polsce jest praca dla Białorusinów"

Maciej Bąk, Radio ZET: Do tej pory głównie mówiliśmy o obywatelach Ukrainy szukających bardzo licznie pracy w Polsce. Czy po ostatnich wydarzeniach na Białorusi rozdzwoniły się też telefony z tego kraju?

Tomas Bogdevic, dyrektor generalny agencji pracy Gremi Personal: Wzrost w ciągu ostatnich tygodni jest naprawdę znaczny. Jeszcze kilka miesięcy temu pracownicy z Białorusi stanowili u nas około 3 procent całości pracowników. W zeszłym miesiącu było to już 9 procent. I ta tendencja wzrostowa cały czas trwa. Poza tym wysłaliśmy już na Białoruś dużo dokumentów, po to by nowi pracownicy wyrobili sobie wizy. Więc podejrzewamy, że udział Białorusinów w naszej agencji może się w najbliższych miesiącach zwiększyć nawet do 20 procent.

Zobacz także

Jakiej pracy poszukują osoby z Białorusi, które do was dzwonią?

My głównie zatrudniamy ludzi do pracy fizycznej. Natomiast Białorusini troszkę różnią się od Ukraińców. Bo z Białorusi dzwoni do nas bardzo dużo osób z tak zwanej inteligencji. Często to są nauczyciele, architekci, lekarze, nawet mieliśmy telefon od baleriny. Wiadomo – to nie są stanowiska, na jakie my rekrutujemy pracowników. A ci ludzie szukają pracy równorzędnej z tą, jaką wykonywali na Białorusi. Jeszcze do końca nie rozumieją tej całej sytuacji, bo nie jest tak łatwo taką pracę znaleźć w Polsce, szczególnie gdy jest bariera językowa. Dlatego często godzą się na wykonanie pracy fizycznej, ale z myślą o tym żeby równolegle uczyć się języka polskiego i albo się przekwalifikować albo znaleźć w przyszłości pracę w swoim zawodzie.

Słychać w telefonach od osób z Białorusi, że to właśnie kryzysowa sytuacja w ich kraju zmusza ich do wyjazdu?

Gdyby sytuacja i polityczna, i gospodarcza byłyby dosyć stabilne, to prawdopodobnie ludzie by po prostu nie wyjeżdżali. Ale że dziś nie wiadomo co będzie dalej, to decydują się na takie radykalne kroki, by na przykład przywieźć ze sobą tutaj całą rodzinę.

Zobacz także

Czy w Polsce jest praca dla Białorusinów?  Mamy przecież kryzys wywołany przez pandemię.

Tak, praca jest. Ostatnie dane GUS (Główny Urząd Statystyczny - przyp. red.) pokazały, że w lipcu produkcja przemysłowa Polski wzrosła o 0,9 procent. Jesteśmy jednym z dwóch krajów unijnych, obok Irlandii, w których ten wskaźnik jest plusowy. Na dzień dzisiejszy mamy około 500 wolnych miejsc pracy. Praca jest i to w różnych branżach. Jeśli ktoś się zgłosi, to znajdziemy mu zajęcie.

RadioZET.pl/PTD