Zamknij

Rada Europejska przyjęła plan wsparcia dla Białorusi

02.10.2020 10:11
Białoruś. Rada Europejska przyjęła plan wsparcia ekonomicznego
fot. LuPol/Shutterstock (ilustracyjne)

Plan wsparcia ekonomicznego dla Białorusi został przyjęty przez Radę Europejską - podał polski rząd. Zakłada on m.in. stworzenie opiewającego na co najmniej 1 mld euro funduszu stabilizacyjnego.

Białoruś od prawie dwóch miesięcy jest miejscem masowych protestów przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence. Opozycja demokratyczna oskarża dyktatora o sfałszowanie wyborów z 9 sierpnia oraz brutalne tłumienie protestów. 

W odpowiedzi na te niepokoje polityczne, premier Mateusz Morawiecki wyszedł z inicjatywą przyjęcia przez unijnych przywódców planu wsparcia ekonomicznego dla Białorusi. W piątkowy poranek szef polskiego rządu poinformował o zaakceptowaniu inicjatywy przez Radę Europejską.  

Pakiet pomocy dla Białorusi

- Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że Rada Europejska wczoraj po bardzo długiej debacie przyjęła zaproponowany przez nas (...) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował Morawiecki.

Zobacz także

Dodał, że było to konsekwencją naszych działań w ostatnich kilku tygodniach. - Najpierw przedstawiliśmy ten plan w Lublinie naszym partnerom z Grupy Wyszehradzkiej, następnie tydzień temu przedstawiliśmy ten plan w Komisji Europejskiej pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen i ona również otrzymała takie zadanie od Rady Europejskiej, co zostało ujęte w konkluzjach, żeby ten plan dalej rozwinąć i przedstawić do realizacji w kolejnych miesiącach - dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki wyjaśnił, że w plan dla Białorusi UE chce włączyć międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, a także europejskie - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz ocenił, że premier Morawiecki odniósł "duży sukces w Brukseli". "Koncept Ekonomicznego Planu dla Demokratycznej Białorusi przyjęty przez Radę Europejska i skierowany do dalszych prac w Komisji UE! Cieszy, że tę polską propozycję poparli wszyscy członkowie UE. To efekt ciężkiej pracy premiera i polskiej dyplomacji" - napisał na Twitterze Przydacz.

Sankcje dla Łukaszenki

Rada Europejska w czwartek zdecydowała o wdrożeniu sankcji białoruskich, a formalna decyzja zostanie zaakceptowana w piątek. Na liście nie ma Alaksandra Łukaszenki. Ponadto Rada potępiła niedopuszczalną przemoc władz białoruskich wobec pokojowych demonstrantów, a także zastraszanie, arbitralne aresztowania i zatrzymania po sierpniowych wyborach prezydenckich, których wyników nie uznaje.

Zobacz także

Rada wezwała władze Białorusi do zaprzestania przemocy i represji, uwolnienia wszystkich zatrzymanych i więźniów politycznych, poszanowania wolności mediów i społeczeństwa obywatelskiego oraz rozpoczęcia dialogu.

"Rada Europejska zachęca też Komisję Europejską do przygotowania kompleksowego planu wsparcia gospodarczego na rzecz demokratycznej Białorusi" - czytamy w przyjętych postanowieniach szczytu.

"Plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi" został przygotowany przez państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polskę, Słowację, Węgry i Czechy oraz zaprezentowany przez szefa polskiego rządu we wrześniu na Litwie oraz w Brukseli szefowej KE. W planie znalazło się m.in. stworzenie opiewającego na co najmniej 1 mld euro funduszu stabilizacyjnego, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe.

Według propozycji V4 pakiet stabilizacyjny miałby zostać stworzony przy współudziale UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Plan zakłada także długoterminowe inwestycje w infrastrukturę przy aktywnym zaangażowaniu m.in. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny  i Banku Światowego, rozpoczęcie negocjacji nowej, dostosowanej do obecnych potrzeb umowy o ramowej współpracy zawierającej kwestie gospodarcze, pomoc w zapewnieniu Białorusi bezpieczeństwa energetycznego poprzez krótkoterminowe dostawy zasobów energii oraz przygotowanie pomocy na reformy sektorowe z zaangażowaniem OECD, Banku Światowego, EBOR i EBI.

RadioZET.pl/PAP