Zamknij

Białoruś. Jaki majątek posiada Aleksandr Łukaszenka?

12.08.2020 17:55
Białoruś. Jaki majątek posiada Aleksandr Łukaszenka?
fot. AP Photo/Sergei Grits/East News (ilustracyjne)

Aleksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi, oficjalnie zarabia bardzo nie wiele i jest pozbawiony majątku. Jednak prawdopodobnie jest najbogatszym Białorusinem. 

Białoruś od niedzieli, kiedy zakończyły się wybory prezydenckie, wstrząsa fala niespotykanych od lat protestów. Na ulicach Mińska i innych miast dochodzi do starć z milicją i służbami specjalnymi. Według różnych danych dotychczas w zamieszkach zginęła jedna osoba, nawet kilkaset zostało rannych i tysiące kolejnych zostało zatrzymanych.

Na kolejną, już szóstą kadencję, oficjalnie został wybrany Aleksandr Łukaszenka. Prezydent rządzi twardą ręką na Białorusi od 1994 roku. Jak podał portal TVN24.pl, powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti, Łukaszenka przed wyborami złożył oświadczenie majątkowe. To obowiązek wszystkich kandydatów - w tym roku było ich łącznie pięciu. Najpoważniejszą konkurentką prezydenta była Swietlana Cichanouska, która na opozycyjnych wiecach gromadziła kilkadziesiąt tysięcy osób. We wtorek wyjechała na Litwę.

Łukaszenka najbogatszym Białorusinem?

Według oświadczenia złożonego za 2019 rok, Łukaszenka zarabia 117 tys. rubli białoruskich rocznie. To w przeliczeniu około 180 tys. zł. Dla porównania średnia pensja na Białorusi w listopadzie 2019 r. (przed pandemią koronawirusa) wynosiła 1113,1 ruble białoruskie, czyli 1990 złotych.

Zobacz także

Łukaszenka nie wykazał żadnych oszczędności, nieruchomości czy innego majątku. W oświadczeniu znalazła się również informacja o zarobkach żony Łukaszenki, Galiny. W ubiegłym roku miała zarobić 5560 rubli białoruskich (ponad 8 tys. zł). W ramach majątku wykazała dom, część innej nieruchomości oraz 56 udziałów w fabryce masła. 

Tymczasem według nieoficjalnych źródeł majątek Łukaszenki jest znacznie większy. Dziesięć lat temu dzięki przeciekom z Wikileaks okazało się, że jest on najbogatszym człowiekiem na Białorusi.

Wówczas jego majątek szacowano na 9 mld dolarów - podał "The Guardian". Według innych relacji medialnych dyktator przez lata zgromadził ogromne sumy pieniędzy na łapówkach i obchodzeniu międzynarodowych sankcji.

Prezydent Białorusi korzysta również z wielu przywilejów władzy. Porusza się m.in. służbową limuzyną Maybach Pullman Guard, który kosztuje prawie 6 mln zł. 

Zamieszki na Białorusi

W ciągu ostatnich trzech dni na Białorusi zatrzymano ponad sześć tysięcy osób w związku z protestami przeciwko sfałszowaniu wyborów.

Zobacz także

Wiele osób brutalnie pobito, potwierdzono jedną śmierć demonstranta. Siły bezpieczeństwa używają do rozpędzania demonstracji granatów hukowych, gazu łzawiącego i strzelają gumowymi kulami.

W środę na ulice białoruskich miast wyszły kobiety z białymi kwiatami w rękach. Tworząc żywe łańcuchy wzdłuż ulic domagały się zakończenia fali przemocy i wypuszczenia z aresztów zatrzymanych.

RadioZET.pl/TVN24.pl/Biełsat/PAP