Zamknij

Białoruś. Pierwszy ładunek do Elektrowni atomowej Ostrowiec

07.08.2020 08:54
Białoruś. Elektrownia atomowa Ostrowiec z pierwszym ładunkiem paliwa
fot. Claudia Thaler/AFP/East News (ilustracyjne)

Elektrownia atomowa Ostrowiec na zachodzie Białorusi w piątek 7 sierpnia zostanie zaopatrzona w pierwszy ładunek paliwa jądrowego. Inwestycja budzi ogromne kontrowersje i obawy m.in. władz Litwy.

Elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Na 7 sierpnia zaplanowano pierwszy ładunek paliwa atomowego.

- To jeden z etapów rozpoczęcia procesu eksploatacji bloku energetycznego – podała służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Energetyki.

Białoruś uruchamia własną elektrownię atomową

W reaktorze zostaną umieszczone 163 kasety z paliwem jądrowym. Każda z nich składa się z 312 prętów uranowych.

Zobacz także

Odpowiednie zgody wydało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, w ramach którego funkcjonuje Gosatomnadzor (departamentu ds. bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego).

Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Siłownię buduje rosyjski Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę.

Zobacz także

Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Uruchomienie pierwszego reaktora było już kilka razy opóźniane. Z pełną mocą pierwszy blok elektrowni ma zacząć działać w przyszłym roku. Jeszcze rok później powinien zostać uruchomiony drugi reaktor.

Budowie elektrowni sprzeciwia się Litwa, której władze uważają, że obiekt ten stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

RadioZET.pl/PAP