Zamknij

VAT. Nie każda płatność musi wpłynąć na rachunek z białej listy

10.01.2020 13:13
Biała lista podatników VAT. Kiedy sprawdzać rachunek w wykazie
fot. Shutterstock/ mrmohock (ilustracyjne)

Nie każda płatność musi być dokonywana na rachunek z wykazu podatników VAT - tłumaczy wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF Zbigniew Makowski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Obowiązująca od 1 września 2019 roku biała lista podatników VAT oznacza większe bezpieczeństwo, a także nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Zanim przelejemy innej firmie pieniądze, należy sprawdzić, że numer jej konta bankowego widnieje w nowym wykazie.

Ministerstwo Finansów przypomina jednak, że nie zawsze trzeba dokładać sobie obowiązków. Zweryfikować numer rachunku bankowego na białek liście musimy tylko wtedy, gdy płatność przekracza kwotę 15 tysięcy złotych, a fakturę wystawia czynny podatnik VAT.

Zobacz także

Nowy wykaz, nowe problemy

Makowski resortu finansów odniósł się w rozmowie z PAP do najczęściej zadawanych fiskusowi pytań związanych z nowymi przepisami o VAT. Wskazał, że podatnicy nie wiedzą na przykład, czy w przypadku, gdy płatność jest realizowana na rzecz podatnika zwolnionego z VAT, muszą sprawdzać na jaki rachunek płacą.

- U podatników pojawiają się wątpliwości, czy należy weryfikować rachunki z wykazem podatników VAT, jeżeli zapłata ma być dokonana na rzecz podatnika VAT zwolnionego. Przepis jest w tym zakresie jednoznaczny – weryfikacja rachunku powinna następować wyłącznie wówczas, jeżeli zapłata dotyczy transakcji z podatnikiem VAT zarejestrowanym, jako podatnik VAT czynny - tłumaczy Makowski.

Zobacz także

Jak dodał, jeśli sprzedawcą jest zwolniony podatnik zwolniony z VAT, nie ma potrzeby weryfikacji rachunku na białej liście.

Nie należy zatem podchodzić do nowych regulacji w ten sposób, że każda płatność i na rzecz każdego kontrahenta musi być dokonywana na rachunek uwidoczniony na wykazie 

- dodał Makowski.

Przypomina, że chodzi jedynie o transakcje o wartości wyższej niż 15 tysięcy złotych gdy stroną jest czynny podatnik VAT. Biała lista dotyczy jedynie rozliczeń między przedsiębiorcami.

Zobacz także

Biała lista podatników VAT. Co zmieniło się 1 stycznia 2020 roku?

Uruchomiona przez resort finansów końcem minionego roku biała lista podatników VAT umożliwia sprawdzenie, czy potencjalny partner ma status podatnika VAT, czy i kiedy odmówiono mu rejestracji na tę listę lub kiedy przywrócono go do rejestru. By uzyskać dostęp do danych, przedsiębiorcy potrzebują numeru NIP, REGON, nazwy firmy lub numeru rachunku bankowego. Czasem wystarczy jedynie fragment nazwy firmy, by system sam podpowiedział, który podmiot przedsiębiorca miał na myśli.

Zobacz także

Biała lista podatników to nie tylko możliwość sprawdzenia innych firm, ale i obowiązek. Każdy, kto przeleje na niezgłoszony skarbówce rachunek pieniądze, nie zaliczy tego wydatku do kosztów podatkowych i solidarnie odpowie ze sprzedawcą za jego zaległości podatkowe. Takie kary obowiązują od 1 stycznia i dotyczą transakcji powyżej 15 tysięcy złotych na rzecz czynnego podatnika VAT. Kary można uniknąć, jeśli podatnik przyzna się do błędu i zgłosi skarbówce, że przelał pieniądze na niewłaściwy rachunek. Ma jednak na to trzy dni od dnia zlecenia przelewu.

RadioZET.pl/PAP