Zamknij

Biała lista podatników już działa. Dane firm na wyciągniecie ręki

02.09.2019 13:57
Biała lista podatników VAT od 1 września. Co to jest?
fot. Shutterstock/H_Ko (ilustracyjne)

Resort finansów odpalił narzędzie, dzięki któremu można będzie sprawdzić, czy potencjalny partner biznesowy nie jest oszustem. 1 września ruszyła biała lista podatników VAT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Do tej pory podatnicy, którzy zostali wykreśleni z rejestru podatników VAT, trafiali na czarną listę. Teraz, w ramach jednej listy można będzie prześwietlić zarejestrowanych vatowców, niezarejestrowanych podatników i podmioty wykreślone z listy podatników VAT.

W czym taka lista miałaby pomóc firmom?

Przed rozpoczęciem współpracy z potencjalnym kontrahentem warto sprawdzić, czy deklarowane przez niego informacje są zgodne z prawdą. W nowej liście można będzie sprawdzić, czy potencjalny partner ma status podatnika VAT, czy i kiedy odmówiono mu rejestracji na tę listę lub kiedy przywrócono go do rejestru.

Zobacz także

Ponadto, firma, która zechce prześwietlić kontrahenta, sprawdzi też, jaka była podstawa prawna decyzja urzędu, który odmówił mu rejestracji.

Nowy wykaz podatników VAT zawierał będzie informacje nie tylko o bieżącym statusie danego podmiotu, ale także o rejestracji w wykazie vatowców w dowolnym momencie w przeszłości. W rejestrze znajdą się dane obejmujące pięcioletnią historię firmy.

Zobacz także

Biała lista podatników VAT z pewnością zyska popularność przez obowiązek weryfikacji numerów rachunków bankowych, na który firmy chcą przelać pieniądze.

Skarbówka przychylnym okiem patrzy na firmy, które dokonują weryfikacji partnerów biznesowych. Jeśli okazałoby się, że kontrahent jest oszustem, fakt sprawdzenia tego podmiotu na liście pozwoli przedsiębiorcom uniknąć konsekwencji.

Zobacz także

Prześwietlenie kontrahenta to nie tylko obowiązek odhaczony w ramach tzw. należytej staranności. To także wyraz troski o finanse firmy. W dobie wyłudzeń VAT nietrudno o wkręcenie się w tzw. karuzelę VAT i utratę pieniędzy.

Jak sprawdzić potencjalnych partnerów biznesowych?

Biała lista podatników VAT prowadzona jest przez Krajową Administrację Skarbową. Rejestr dostępny jest na stronie internetowej resortu finansów.

By uzyskać dostęp do danych, przedsiębiorcy potrzebują numeru NIP, REGON, nazwy firmy lub numeru rachunku bankowego. Czasem wystarczy jedynie fragment nazwy firmy, by system sam podpowiedział, który podmiot przedsiębiorca miał na myśli.

Biała lista podatników VAT
fot. Ministerstwo Finansów

Nowe obowiązki i nowe kary

Biała lista podatników to nie tylko możliwość sprawdzenia innych firm, ale także obowiązek dbania o wizerunek własnej. Dane o firmie z automatu znajdą się na białej liście. Wszystkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli jednak część z nich jest nieaktualna, należy to zgłosić skarbówce i wnioskować o ich poprawienie.

Zobacz także

Najważniejsze z punktu widzenia firm jest sprawdzenie, czy numer rachunku bankowego na liście vatowców jest poprawny. Skarbówka uzupełniła listę o te rachunku, które przedsiębiorcy podali podczas zakładania firmy. Jeśli na przykład zmienili bank od tego czasu, powinni to zgłosić KAS.

Firmy powinny zachować szczególną czujność, sprawdzając poprawność rachunków bankowych. To właśnie z rachunkami bankowymi wiążą się nowe sankcje.

Każdy, kto przeleje na niezgłoszony skarbówce rachunek pieniądze, nie zaliczy tego wydatku do kosztów podatkowych i solidarnie odpowie ze sprzedawcą za jego zaległości podatkowe. Przepis ten dotyczy transakcji powyżej 15 tysięcy złotych.

Kary zaczną obowiązywać dopiero w 2020 roku. Można będzie jednak ich uniknąć. Jeśli podatnik przyzna się do błędu i zgłosi skarbówce, że przelał pieniądze na niewłaściwy rachunek – uniknie odpowiedzialności. Ma jednak na to trzy dni od dnia zlecenia przelewu.

RadioZET.pl