Zamknij

Koronawirus. 11,2 mld euro na ratowanie polskich miejsc pracy

24.08.2020 22:18
Bezrobocie. Komisja Europejska: 11,2 mld euro pomocy dla Polski
fot. Zheng Huansong/Xinhua News/East News (ilustracyjne)

Na ratowanie miejsc pracy Polska może otrzymać z Brukseli 11,2 mld euro (ok. 49 mld zł) - poinformowała Komisja Europejska. W sumie na ratowanie rynku pracy podczas kryzysu do 15 krajów UE ma trafić 81,4 mld euro.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że pod koniec 2020 roku znacznie wzrośnie stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. Kryzys gospodarczy spowodowany "zamrożeniem" gospodarki w czasie walki z wirusem SARS-CoV-2 przyniósł ogromne negatywne skutki dla rynków pracy na starym kontynencie.

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by chronić miejsca pracy i źródła utrzymania. Dziś zrobiliśmy istotny krok w tym kierunku  - oświadczyła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Miliardy euro na ratowanie miejsc pracy w Polsce

KE w poniedziałek skierowała do Rady Unii Europejskiej plan pomocy dla państw UE pod kątem walki z bezrobociem. Po zatwierdzeniu wniosków dotyczących Polski oraz innych krajów unijnych, wsparcie finansowe ma być przekazane stolicom w formie pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach.

Zobacz także

Fundusze będą pochodzić z inicjatywy SURE, która jest jednym z elementów unijnej strategii osłaniającej gospodarki przed konsekwencjami kryzysu wywołanego przez pandemię.

Zaledwie cztery miesiące po tym, jak zaproponowałam utworzenie SURE, Komisja proponuje przeznaczenie 81,4 miliarda euro w ramach tego instrumentu na ochronę miejsc pracy i pracowników dotkniętych pandemią koronawirusa w całej UE. Jest to wyraźny symbol solidarności w obliczu tego bezprecedensowego kryzysu

Ursula von der Leyen

Środki te mają pomóc państwom unijnym uporać się z nagłym wzrostem wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia. Chodzi zwłaszcza o pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z finansowaniem mechanizmów zmniejszania wymiaru czasu pracy i innych podobnych środków, m.in. wsparcia osób prowadzących działalność na własny rachunek, by chronić rynek pracy.

Mechanizmy zmniejszonego wymiaru czasu pracy to programy, które umożliwiają przedsiębiorstwom zmagającym się z trudnościami gospodarczymi czasowe skrócenie czasu pracy wykonywanej przez ich pracowników.

Za nieprzepracowane godziny płaci wówczas państwo, aby nie dopuścić do spadku dochodów gospodarstw domowych i pogłębiania kryzysu. W przypadku Polski unijne środki mają też finansować dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz także

Z zestawienia Komisji Europejskiej wynika, że do Polski ma trafić trzecia największa - po Włoszech i Hiszpanii - suma. Ten pierwszy kraj ma otrzymać 27,4 mld euro, a drugi 21,3 mld euro. W ramach instrumentu SURE wszystkie kraje członkowskie łącznie mogą otrzymać wsparcie wysokości nawet 100 mld euro.

Poza wymienionymi powyżej państwami pomoc otrzymają jeszcze Belgia (7,8 mld euro), Bułgaria (511 mln euro), Czechy (2 mld euro), Grecja (2,7 mld euro), Chorwacja (1 mld euro), Cypr (479 mln euro), a także Łotwa (192 mln euro), Litwa (602 mln euro), Malta (244 mln euro), Rumunia (4 mld euro), Słowacja (631 mln euro) i Słowenia (1,1 mld euro).

Ponadto formalne wnioski złożyły też Portugalia i Węgry, ale są one nadal oceniane. Inne państwa, które nie zawnioskowały jeszcze o środki, mogą to nadal zrobić.

Zobacz także

Pożyczki udzielane w ramach SURE będą wsparte systemem dobrowolnych gwarancji ze strony państw członkowskich. Na razie nie sfinalizowano jeszcze umów gwarancyjnych unijnych stolic z Komisją, ale Bruksela spodziewa się, że stanie się to niedługo. Do tego czasu niemożliwe będzie przekazywanie środków.

Wkład każdego państwa członkowskiego w kwotę gwarancji odpowiada jego udziałowi w całkowitym dochodzie narodowym brutto (DNB) Unii Europejskiej w oparciu o budżet UE na 2020 r. Wypłaty środków będą dokonywane w ratach; spłaty mają być rozciągnięte na 15 lat.

RadioZET.pl/PAP