Zamknij

Bezrobocie wzrośnie na jesieni? Firmy zapowiadają zwolnienia

28.08.2020 08:26
Bezrobocie wzrośnie na jesieni? Kolejne firmy zapowiadają zwolnienia
fot. eldar nurkovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Jesienią więcej osób może stracić pracę - alarmuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane z rynku. Redukcje etatów zapowiadają kolejne firmy.

Pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany na rynku pracy. "Zamrożenie" gospodarki od marca do maja doprowadziło do kryzysu w wielu branżach, a kolejne miesiące przynoszą zapowiedzi zwolnień grupowych w wielu firmach.

"Rzeczpospolita" przypomina, że sieci handlowe Carrefour, Hebe, Tesco i Auchan, oddział spółki lotniczej Pratt & Whitney czy gliwicka fabryka Opla – to tylko część firm, które w ostatnich tygodniach informowały o planach redukcji etatów.

Jesienią czeka nas fala zwolnień?

Okazuje się, że jesień może przynieść kolejne zwolnienia i liczbę osób szukających nowej pracy. 

Zobacz także

Kolejne szykują banki. Źle rokuje także lipcowy spadek produkcji budowlano-montażowej. - Jesienią zdecydowanie wzrośnie liczba osób szukających pracy – podkreślił w rozmowie z "Rz" Łukasz Gajek, dyrektor w firmie Lee Hecht Harrison DBM Polska, która jest liderem usług outplacementu, czyli wsparcia dla zwalnianych.

Na najbliższe miesiące LHH DBM ma zaplanowane dwa razy więcej projektów niż w czasie kwietniowej fali zwolnień związanych z lockdownem. - To efekt wypracowanych w ostatnich tygodniach planów restrukturyzacji, które obejmą ponad dwa razy większą liczbę pracowników z różnych branż – wskazał Gajek.

Dziennik podał, że nie da się więc uniknąć znacznego wzrostu skali zwolnień grupowych, które już po siedmiu miesiącach tego roku były największe od 2014 r. i na koniec lipca objęły 45,8 tys. osób.

Zobacz także

To o ponad 40 proc. więcej niż w całym 2019 r. Jeśli druga fala cięć kadrowych w firmach dorówna wiosennej, to w końcu roku skala zwolnień grupowych może pobić rekord dekady.

Z kolei Andrzej Kubisiak, wiceszef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jest większym optymistą jeśli chodzi o jesień na rynku pracy

"Twierdzi, choć jesienią można się spodziewać sezonowego wzrostu bezrobocia, to nie będzie on dramatyczny, o ile druga fala pandemii nie wymusi ponownego zamrożenia gospodarek w Europie, bo rynek pracy podtrzymają przemysł i sprzedaż detaliczna" - napisała "Rz".

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia w lipcu 2020 roku wyniosła 6,1 proc.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita