Zamknij

Bezrobocie spada, ale daleko nam do poziomu sprzed pandemii

25.10.2021 19:05
Bezrobocie spada
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

- Wrzesień był siódmym miesiącem z kolei, w którym zmniejszył się w Polsce poziom bezrobocia rejestrowanego – zwraca uwagę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wciąż jednak bez pracy pozostaje więcej osób niż przed pandemią.

Bezrobocie wyraźnie spadło. Liczby mówią same za siebie: takiego wyniku nie było od kwietnia 2020 roku, czyli na samym początku pandemii. W minionym miesiącu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,6 proc.

Eksperci przypominają jednak, że wciąż daleko nam do sytuacji sprzed pandemii. W marcu minionego roku tuż przed koronakryzysem stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 5,4 proc.

Stopa bezrobocia jest nadal wyższa niż przed pandemią

Główny Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,6 proc. To dobry wynik zważywszy na fakt, że do wakacji wskaźnik ten nie spadał poniżej 6 proc.

Urząd podaje, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest już mniej niż milion bezrobotnych (934 tys.). Jak pisze resort rodziny i polityki społecznej, wrzesień był już siódmym miesiącem z kolei, w którym zmniejszył się w Polsce poziom bezrobocia rejestrowanego.

Zdaniem szefowej resortu, wynik ten jest zasługą rządu.

Poprawa sytuacji na rynku pracy jest efektem konsekwentnej polityki rządu. Nasze działania były przemyślane i podporządkowane głównemu celowi – ochronie miejsc pracy. Przedsiębiorcy otrzymali wsparcie na niespotykaną dotąd skalę. Dane z rynku pracy to dowód na to, że obrany kierunek działań był właściwy

Marlena Maląg

Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan, wciąż daleko nam do sytuacji, którą mogliśmy zaobserwować na rynku pracy jeszcze przed pandemią. Ekspertka porównała dane GUS ze wskaźnikiem bezrobocia odnotowanym we wrześniu 2019 roku. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 5,1 proc.

Jak czytamy w analizie Konfederacji Lewiatan, wśród 934,7 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne było 507,9 tys. kobiet, co stanowi 54,3 proc.  Przewaga kobiet w grupie bezrobotnych jest zjawiskiem występującym stale, w ubiegłych latach także to kobiety częściej traciły pracę.

Dobrą informacją jest z kolei mniejsza liczba zwolnień z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. We wrześniu 2021 roku było ich 39,5 tys., zaś w analogicznym miesiącu rok temu – 52,1 tys. Zdaniem ekspertów to znak, że fala zwolnień jest już za nami. „To może oznaczać, że procesy zmian w przedsiębiorstwach połączone z redukcją liczby pracujących, wynikające z pandemii Covid -19, zostały zakończone” – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/PAP/mat.pras