Zamknij

Ministerstwo pracy potwierdza: bezrobocie rośnie

06.02.2020 12:09
Bezrobocie w Polsce rośnie
fot. Shutterstock/fongbeerredhot (ilustracyjne)

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 procent - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. To kolejny miesiąc, w którym odnotowano wzrost bezrobocia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W styczniu 2020 roku bez pracy pozostawało 920 tysięcy osób. Stopa bezrobocia wyniosła 5,5 procent, czyli o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu.

To już kolejny miesiąc, w którym odnotowano wzrost bezrobocia. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wzrosła w stosunku do listopada i wyniosła 5,2 procent.

Zobacz także

Czy bezrobocie zacznie spadać?

Wiceszef resortu pracy spodziewa się, że stopa bezrobocia spadnie w kolejnych miesiącach, choć jeszcze nie w lutym. Szwed wskazał, że styczeń jest trudnym miesiącem dla rynku pracy, stąd wzrost bezrobocia go nie dziwi.

To najtrudniejszy miesiąc jeśli chodzi o prace sezonowe czy dorywcze 

– tłumaczył Stanisław Szwed

Wskazywał też na trudną sytuację związaną z przekazywaniem pieniędzy z Funduszu Pracy. Styczeń, to jego zdaniem „martwy” miesiąc ze względu na oczekiwanie na uchwalenie budżetu i decyzje w sprawie środków dla urzędów pracy.

Zobacz także

Optymizmu wiceministra co do spadku bezrobocia w przyszłości nie podzielają analitycy rynku pracy. Konfederacja Lewiatan w podsumowaniu styczniowych danych GUS ws. bezrobocia wskazała na inną prognozę. Wzrost płacy minimalnej, presja płacowa, rosnąca inflacja i spowolnienie gospodarcze skłonią pracodawców do szukania oszczędności. Zdaniem ekspertów, to może oznaczać zwolnienia, które pogłębią bezrobocie w Polsce.

RadioZET.pl/PAP