Zamknij

Bezrobocie nadal rośnie. Są nowe dane GUS

24.06.2020 10:31
Bezrobocie w górę. Dane GUS za maj
fot. Shutterstock/megaflopp (ilustracyjne)

Koronakryzys nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy, a to nie koniec wzrostów bezrobocia. W maju bez pracy pozostawało więcej osób niż w kwietniu.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 6 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania, w kwietniu wartość ta wyniosła 5,8 procent. Urząd wskazał, że liczba bezrobotnych przekroczyła milion.

Jeszcze w kwietniu bez pracy pozostawało 965 tysięcy osób. W maju liczba bezrobotnych przekroczyła milion osób.

Bezrobocie nadal w górę

„Na skutek gwałtownego spadku aktywności gospodarczej bezrobocie stopniowo pnie się w górę – wbrew wzorcowi sezonowemu – aczkolwiek nadal w dość umiarkowanym tempie, co świadczy dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach” – napisali analitycy z banku Pekao.

W skali roku zatrudnienie jest niższe o ponad 3 proc. Z danych GUS wynika, że najgłębszy spadek przeciętnego zatrudnienia w maju odnotowano w gastronomii. W tej branży rok do roku zatrudnienie spadło o prawie 13 proc. W górnictwie bezrobocie wzrosło o 9 proc., a w administracji – 8 proc.

Zobacz także

Kiedy bezrobocie przestanie rosnąć? Jak wynika z badania „KoronaBilans MŚP w czerwcu mniej małych i średnich przedsiębiorstw niż pod koniec kwietnia planuje redukcję zatrudnienia.Zamierza to zrobić 8,7 proc. wobec 25,8 proc. miesiąc wcześniej. Więcej firm chce też zatrudnić nowych pracowników. To dobry znak dla rynku pracy.

Jednocześnie rząd szykuje pakiet dla bezrobotnych. Już teraz osoby, które utraciły pracę przez koronakryzys mogą ubiegać się o dodatek solidarnościowy z ZUS w kwocie 1400 złotych.

RadioZET.pl/GUS