Zamknij

Bezrobocie w lipcu bez zmian. Efekt zasiłku solidarnościowego?

25.08.2020 12:22
Bezrobocie w lipcu - nowe dane GUS. Jak zmienił się rynek pracy
fot. VAKS-Stock Agency/shutterstock (ilustracyjne)

Bezrobocie miało spadać, tymczasem osób bez zatrudnienia jest niemalże tyle samo co w czerwcu. Główny Urząd Statystyczny podał dane z rynku pracy.

  • Stopa bezrobocia w lipcu 2020 roku wyniosła 6,1 procent. To tyle samo co w miesiąc wcześniej.
  • GUS wyliczył, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu wyniosła 1, 029 mln osób wobec 1,026 mln osób w czerwcu.
  • Zdaniem ekspertów to wypłaty zasiłków solidarnościowych skłaniają osoby bez pracy do rejestrowania się w urzędzie jako bezrobotni.

Stopa bezrobocia bez zmian. Nowe dane z rynku pracy

GUS przekazał też kwartale dane dotyczące bezrobocia. Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w II kwartale bieżącego roku 3,1 proc. wobec 3,1 proc. w I kwartale.

Zobacz także

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w okresie od kwietnia do czerwca 55,5 proc. wobec 56 proc. kwartał wcześniej.

Wskaźnik zatrudnienia zaś w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku spadł z 54,2 proc. do 53 ,8 proc.

„Zatrudnienie (wg BAEL) spadło o 1,3 procent w skali roku. Udało się uniknąć najgorszych scenariuszy dla rynku pracy. Tak duży rozjazd się jednak nie utrzyma: gospodarka realna minęła już dołek, liczba pracujących w dalszym ciągu spada” – czytamy w analizie banku Pekao.

Zobacz także

Eksperci z banku Pekao skomentowali także niemalże stałą liczbą bezrobotnych. Zdaniem analityków, „do rejestracji jako bezrobotny dalej zniechęca wypłacany do końca sierpnia dodatek solidarnościowy”. Chodzi o świadczenie dla osób, które w czasie pandemii straciły pracę. O taki zasiłek wnioskować też mogą już zarejestrowani bezrobotni.

Najnowsze dane GUS skomentowali też analitycy z mBanku.

„Konfrontacja danych o zatrudnieniu z danymi o pracujących (Biuletyn Statystyczny) sugeruje - tak jak przypuszczaliśmy - że ograniczenie tempa spadku zatrudnienia to głównie wydłużanie etatów i powroty z zasiłków. Pracujących wciąż ubywa” – czytamy w komentarzu.

RadioZET.pl