Zamknij

Bezrobocie spada. Gowin: pierwszy taki wynik od roku

23.07.2021 13:51
Bezrobocie w dół
fot. Malaui/shutrerstock (ilustracyjne)

Dane z rynku pracy za czerwiec mówią o długo oczekiwanym spadku bezrobocia. Wskaźnik GUS przez długie miesiące nie spadał poniżej 6 proc.

Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 r. nareszcie poniżej 6 proc. Ta wyniosła 5,9 proc. wobec 6,1 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny

Urząd poinformował też, że liczba bezrobotnych po raz pierwszy od miesięcy spadła poniżej miliona.

Dane z rynku pracy: bezrobocie w dół

Bezrobocie w Polsce wraz z pojawieniem się pandemii regularnie rosło. Z 5,4 proc. w marcu minionego roku wzrosło do 5,8 proc. już w kwietniu. To konsekwencja pierwszego lockdownu, który już wtedy wpędził firmy w tarapaty finansowe i doprowadził do fali zwolnień. 

W maju stopa bezrobocia urosła do 6 proc., zaś kolejne pół roku – od  czerwca do listopada bezrobocie stało w miejscu z wynikiem 6,1 proc. Ostatni miesiąc minionego roku przyniósł kolejny wzrost – do 6,2 proc. Styczeń i luty upłynęły pod znakiem rosnącego bezrobocia – 6,5 proc. Sytuacja zaczęła stabilizować się w marcu 2021 (6,4 proc.). Miesiąc później odnotowano 6,3 proc. bezrobocie, a w maju - 6,1 proc. W czerwcu zaś stopa bezrobocia nareszcie spadła poniżej 6 proc. i wyniosła 5,9 proc.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 993,4 tys. wobec ponad miliona bezrobotnych jeszcze w maju. Do wyników podatnych przez GUS odniósł się szef resortu rozwoju Jarosław Gowin.

W czerwcu pierwszy raz od ponad roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej miliona. Dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki ważni są wykwalifikowani pracownicy 

Jarosław Gowin

Jak dodał Gowin, w MRPiT "finalizujemy ustawę ułatwiającą zatrudnianie cudzoziemców".

RadioZET.pl/PAP