Zamknij

Szybki spadek bezrobocia w USA. Te dane zaskoczyły ekonomistów

05.06.2020 19:33
Bezrobocie w USA. Dane z rynku pracy zaskoczyły ekonomistów
fot. Shutterstock/MSPhotographic (ilustracyjne)

Bezrobocie w USA maleje w zaskakującym tempie. Amerykańska gospodarka wychodzi na prostą?

Początkiem maja bezrobocie w USA było już u szczytu. Bez pracy przez epidemię koronawirusa pozostawało ponad 20 milionów osób a stopa bezrobocia wyniosła 14,7 procent. Tak źle nie było od czasu wielkiego kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku. Takie dane nie pozwalały na optymistyczne prognozy.

Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły jednak ekonomistów. Stopa bezrobocia w USA spadła w maju do 13,3 proc. z poziomu 14,7 proc. w kwietniu - wynika z opublikowanych w piątek danych amerykańskiego ministerstwa pracy.

Amerykańska gospodarka wychodzi na prostą. „Zaskakująca zmiana”

Dziennik "Washington Post" pisze o „zaskakującej zmianie” i wskazuje, że gospodarka w USA odbija się szybciej, niż się spodziewano. Tylko w maju na amerykańskim rynku przybyło w maju 2,5 mln miejsc pracy.

Zobacz także

Gdy eksperci prognozowali dalszy wzrost bezrobocia, z rynku pracy spływają zaskakujące dane.

Ekonomiści oczekiwali, że stopa bezrobocia będzie w maju wyższa, dochodząca do 20 procent. Tymczasem stopniowe otwieranie gospodarki dodało nowe miejsca pracy zamiast eliminować kolejne 

- przekazuje portal CNN

Zdaniem ekspertów to dobry znak na przyszłość. Dane z rynku pracy dają nadzieję na łagodną recesję. Ta jednak jest nieunikniona. Wciąż ponad 30 osób w USA pracowników pobiera zasiłek dla bezrobotnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W wychodzeniu gospodarki na prostą nie pomagają też masowe protesty po śmierci George'a Floyda. Powraca temat nierówności rasowych, także na rynku pracy. Statystyki ujawniają dysproporcje: czarnoskórzy mieszkańcy USA zarabiają mniej od pozostałych mieszkańców a odsetek bezrobocia w tej grupie jest najwyższy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj>>>

Z powodu koronawirusa tylko w dniu 4 czerwca zmarło w USA 1021 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wynosi 108 208.

RadioZET.pl/PAP