Zamknij

Bezrobocie w USA najwyższe od czasu wielkiego kryzysu

08.05.2020 17:48
Bezrobocie w USA wyższe niż podczas wielkiego kryzysu
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Stopa bezrobocia w USA wzrosła do 14,7 proc., a liczba miejsc pracy zmalała o 20,5 miliona. Tak źle na amerykańskim rynku pracy nie było od czasu wielkiego kryzysu w latach 30. ubiegłego stulecia.

Bezrobocie w USA nie było tak wysokie od prawie stulecia. Najnowsze dane opublikowane w piątek przez Departament Pracy USA pokazały skalę kryzysu, w jakim znalazła się amerykańska gospodarka z powodu pandemii koronaiwirusa.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych spadła w kwietniu o 20,5 mln wobec oczekiwanej zniżki o 22,0 mln - podał Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 14,7 proc., oczekiwano 16 proc. wobec 4,4 proc. miesiąc wcześniej. Tak mocnego spadku liczby miejsc pracy nie odnotowano w USA od rozpoczęcia zbierania danych w 1939 roku.

"Liczba bezrobotnych będzie rosła"

Najsłabszy odczyt payrolls (zatrudnienie w sektorze pozarolniczej) w USA do tej pory miał miejsce we wrześniu 1945 roku, w trakcie demobilizacji społeczeństwa po II wojnie światowej, jednak jego skala (-1,96 mln) była wielokrotnie niższa niż dane z okresu pandemii w kwietniu 2020 r.

Zobacz także

Z kolei tak wysoką stopę bezrobocia odnotowano w USA ostatnio w trakcie wielkiego kryzysu na przełomie lat 20. i 30. XX w. (przy maksymalnym bezrobociu 25 proc. w 1933 r.). Po II wojnie światowej rekordowo wysokie bezrobocie w USA odnotowano w 1982 r. na poziomie 10,8 proc.

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ok. 33 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,2 mln takich osób - ogłosiło w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy.

Jak komentuje Reuters, zwolnienia, które początkowo dotyczyły w największym stopniu miejsc pracy związanych z bezpośrednią obsługą klientów, objęły już inne sektory gospodarki, nie poszkodowane wcześniej przez restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Zdaniem Reutera chociaż w wielu obszarach USA zaczęto już odmrażać gospodarkę, to jednak bezrobocie będzie się wciąż utrzymywać na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz także

Dane za ostatni tydzień wskazują, że od pięciu tygodni utrzymuje się trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę osób tracących pracę. - Jednak liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymują się na poziomie, który kilka miesięcy temu byłby dla nas niewyobrażalny - mówił Joel Naroff, główny ekonomista firmy Maroff Economics.

Nawet jeśli gospodarka będzie powoli odmrażana, liczba bezrobotnych będzie znacząco rosła, w miarę jak władze (stanowe) i firmy (...) będą zwalniać ludzi

Joel Naroff

Niezależnie od danych resortu pracy na temat osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych raport ADP, firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu zasobami ludzkimi, podaje, że w samym kwietniu prywatni pracodawcy zlikwidowali ponad 20,2 mln miejsc pracy.

RadioZET.pl/PAP/AFP