Zamknij

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE. Pomogły tarcze antykryzysowe

07.04.2021 08:21
Bezrobocie w UE. Polska z najniższym bezrobociem w Europie
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

Polska już drugi miesiąc z rzędu notuje najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Eurostat wyliczył, że w lutym 2021 stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 8,3 proc., a w UE - 7,5 proc. Powodem wysokiej pozycji Polski ma być skuteczne wdrożenie i zarządzanie tarczami antykryzysowymi.

Bezrobocie w Polsce już drugi raz z rzędu jest najniższe w Unii Europejskiej. Wcześniej Czechy przez wiele miesięcy mogły pochwalić się najlepszym wynikiem. Tym razem ponownie Polska wyszła na prowadzenie wśród krajów wspólnoty i notuje najniższą stopę bezrobocia.

Lockdown przyczynił się do spowolnienia gospodarczego na całym świecie. Polski rząd szybko podjął decyzję o zamrożeniu działalności firm w sektorach, w których najszybciej rozprzestrzeniał się koronawirus. Pokrzywdzeni przedsiębiorcy dostali w zamian wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Choć dla wielu właścicieli firm nie jest ono wystarczające to pozytywnie wpłynęło na pozycję Polski w Europie pod względem bezrobocia. Niedawno rządzący poinformowali o ponownym wydłużeniu okresu zwolnienia ze składek ZUS oraz zapowiedzieli wsparcie postojowe.

Bezrobocie w Polsce najniższe w Unii Europejskiej

Według metodologii Eurostatu, w lutym stopa bezrobocia w Polsce, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła 3,1 proc. To najniższy poziom bezrobocia spośród krajów unijnych.

W lutym stopa bezrobocia Polsce po raz kolejny okazała się najniższa w Unii Europejskiej, to pokazuje, że nasza gospodarka, mimo kryzysu radzi sobie dobrze, oraz że tarcze antykryzysowe wprowadzone przez rząd działają

Radosław Fogiel, Wicerzecznik PiS

Tuż za Polską są Czechy z bezrobociem 3,2 proc. i Holandia 3,6 proc. Na drugim biegunie znajdują się Hiszpania z bezrobociem 16,1 proc., Grecja - 15,8 proc. i Włochy - 10,2 proc.

Bezrobocie w Europie. Polska z najniższym wynikiem

Zdaniem Radosława Fogiela pozycja lidera, którą drugi miesiąc z rzędu zajmuje Polska w UE, jest wynikiem przemyślanych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- To pokazuje, że z jednej strony nasza gospodarka mimo kryzysu radzi sobie dobrze. Z drugiej - pokazuje, że działania, które podjął rząd Zjednoczonej Prawicy już rok temu, bo wówczas uruchomiliśmy pierwszą tarczę antykryzysową, przynoszą oczekiwane efekty – mówi Radosław Fogiel, Wicerzecznik PiS.

Radosław Fogiel podkreślił, że kiedy tarcze antykryzysowe były projektowane, "jako jeden z priorytetów postawiliśmy sobie ochronę miejsc pracy. Jak widać to działa. Nadal będziemy działać w tym kierunku".

RadioZET.pl/PAP