Zamknij

Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła. Dlaczego?

09.01.2020 10:32
Bezrobocie w Polsce. Wzrost stopy rejestrowej w grudniu 2019. Co to oznacza?
fot. Stokkete/Shutterstock (ilustracyjne)

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2019 roku wyniosła 5,2 proc. To wzrost o 0,1 punktu procentowego. - Wskaźniki są zadowalające - skomentowała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Bezrobocie w Polsce w ubiegłym roku osiągnęło rekordowo nisko poziom, najniższy od czasu rozpoczęcia prowadzenia pomiarów od 1990 roku. To jednak zaczęło się zmieniać w ostatnich miesiącach i stopa znów zaczęła rosnąć. 

"Rynek pracy kształtuje się dobrze"

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2019 roku wyniosła 867,2 tys. osób i w porównaniu do końca listopada 2019 r. wzrosła o 17,5 tys. osób.

Zobacz także

To wzrost o 2,1 proc. Taki sam wzrost stopy bezrobocia został odnotowany rok temu pomiędzy listopadem i grudniem (wtedy z poziomu 5,7 proc. do poziomu 5,8 proc.).

- Miesiące zimowe zawsze są trudniejsze dla rynku pracy w związku z brakiem prac sezonowych. Mimo to wskaźnik bezrobocia w końcu 2019 roku osiągnął poziom niższy niż w końcu 2018 roku o 0,6 punktu procentowego - powiedziała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny.

Zaznaczyła, że osiągnięta w grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia (5,2 proc.) była o 0,4 punktu procentowego niższa od wysokości tego wskaźnika przyjętej w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2019 (5,6 proc.).

Zdaniem minister jest to najniższy poziom tego wskaźnika odnotowany w końcu roku od 30 lat.

Zobacz także

Rynek pracy kształtuje się dobrze. Wskaźniki są zadowalające. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach tego roku bezrobocie może być niższe. Z naszych analiz wynika, że w miesiącach letnich stopa bezrobocia może spaść nawet poniżej 5 proc. Zobaczymy jak to będzie się w rzeczywistości przekładało na rynek

Marlena Maląg

Gdzie jest najwyższe bezrobocie?

Według szacunkowych danych resortu, wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2019 roku w porównaniu do listopada wystąpił w 12 województwach i zamykał się w przedziale od 0,1 punktu procentowego do 0,3 punktu procentowego.

Wzrost stopy o 0,3 punktu procentowego odnotowano w dwóch województwach: opolskim i warmińsko-mazurskim. W czterech województwach (w podlaskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia utrzymało się na poziomie z listopada.

Nadal najmniejsza stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim (2,8 proc.), a największa w warmińsko-mazurskim (9 proc.).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP