Zamknij

Bezrobocie w Polsce. Ponad 1,1 mln osób bez zatrudnienia

02.07.2020 12:23
Bezrobocie w Polsce. Marlena Maląg: jest 1,1 mln osób bez pracy
fot. tuaindeed/Shutterstock (ilustracyjne)

Około 18 tys. osób - tylu bezrobotnych przybyło w czerwcu według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg. Dodała, że według danych resortu w końcu tego roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa.

Bezrobocie w Polsce wyraźnie skoczyło od marca tego roku, kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa w naszym kraju i gospodarka została praktycznie "zamrożona". Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała w Polskim Radiu 24, że 30 maja tego roku w Polsce było 1 mln 11 tys. bezrobotnych i sześcioprocentowa stopa bezrobocia.

Maląg odniosła się również do kampanii przed II turą wyborów prezydenckich i argumentach kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który podkreśla fakt wysokiego bezrobocia w Polsce.

Ilu jest w Polsce bezrobotnych? 

- Przyrównam to do końca lutego, kiedy ten okres trudny się zaczął. Od tego czasu przybyło 92 tys. osób bezrobotnych, a więc nie jest to milion, o jakim mówił pan Rafał Trzaskowski - mówiła Maląg.

Zobacz także

- Mało tego, warto przypomnieć te czasy, kiedy ekipa pana Rafała Trzaskowskiego rządziła – rok 2015, maj – bezrobotnych mieliśmy 1 milion 700 tysięcy, dwucyfrowa stopa bezrobocia. Część Polaków, szukając pracy, wyjeżdżała za granicę. Szkoda, że tego nie pamięta pan Rafał Trzaskowski" – stwierdziła, nawiązując do wypowiedzi kandydata KO na prezydenta, który w czerwcu we Wrocławiu powiedział, że "dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę".

Maląg podkreśliła, że rząd pamięta o osobach, które straciły pracę w wyniku epidemii po 15 marca, a były na umowach o pracę.

Inne mechanizmy wsparcia były też z tarczy antykryzysowej. Dodatkowe wsparcie, które zaproponował pan Andrzej Duda, dodatek solidarnościowy jest wypłacany w czerwcu, lipcu, sierpniu. Mieliśmy złożonych ok. 56 tys. wniosków, świadczenia są wypłacane. A więc przede wszystkim musimy spojrzeć na to, jak rynek pracy w wyniku tych instrumentów, które zostały wdrożone w tarczach antykryzysowych, zareagował i czy rzeczywiście te instrumenty były dobrze przygotowane. Te dane potwierdzają, że tak

Marlena Maląg

Zobacz także

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że każdego dnia obserwuje wzrost bezrobocia. - Mamy zakończony czerwiec. Kiedy porównamy go do analogicznego okresu maja tego roku to przybędzie nam osób bezrobotnych mniej niż w maju. Z naszych danych, które posiadamy w ministerstwie, szacujemy, że przybędzie za czerwiec około 18 tysiące osób bezrobotnych – poinformowała.

Pytana o to, jaka może być stopa bezrobocia na koniec roku, Maląg odpowiedziała, że zachowuje "umiarkowany optymizm".

Z naszych danych wynika, że na koniec roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa. Przede wszystkim wszelkie działania, które rząd podejmuje we współpracy z prezydentem, mają chronić miejsca pracy, napędzać polską gospodarkę poprzez inwestycje i właśnie ten kierunek pokazuje, że jest kierunkiem właściwym dla dobra Polaków

Marlena Maląg

RadioZET.pl/PAP