Zamknij

Minister pracy: w Polsce może być prawie milion bezrobotnych

06.05.2020 09:00
Bezrobocie w Polsce. Maląg: prawie milion osób bez pracy
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oceniła, że według szacunków resortu liczba bezrobotnych mogła wzrosnąć do 960 tysięcy osób.

Epidemia koronawirusa zmusiła pracodawców do szukania oszczędności w walce o zapewnienie firmie płynności finansowej. Dla części z nich, sposobem była redukcja etatów. Jak poinformowała minister Marlena Maląg, tylko w kwietniu przybyło 58 tysięcy osób pozostających bez pracy.

- Szacujemy, że na ten moment będziemy mieli ok. 960 tysięcy osób bezrobotnych - poinformowała minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem.

Prawie milion osób bez pracy

W Polskim Radiu Maląg była pytana ile osób - w ciągu ostatnich tygodni - zarejestrowało się w urzędach pracy jako osoby bezrobotne. Choć liczby robią wrażenie, minister Maląg zapewniła, że sytuacja „nie wygląda źle”.

No nie wygląda to źle. (…) Dziś powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć płynność funkcjonowania tych firm, zabezpieczyć środki na wynagrodzenia pracownicze i wprowadzać jeszcze dodatkowe mechanizmy, o których myślimy, aby chronić miejsca pracy

- podkreśliła Maląg

Zdaniem minister to nie jest czas na prognozy dotyczące potencjalnego, dalszego wzrostu bezrobocia. - Zróbmy wszystko, żeby tych osób bezrobotnych było jak najmniej - dodała.

Zobacz także

Zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące

Jednocześnie Maląg zapewniła, że rząd pracuje nad podwyższeniem kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Zapowiedziała także nowe instrumenty dla rynku pracy np. zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące.

5 mld złotych na ochronę miejsc pracy

Wcześniej resort pracy poinformował, że po miesiącu od uruchomienia tarczy antykryzysowej kwota wsparcia przekroczyła 5,1 mld złotych.

Podjęliśmy starania zniwelowania negatywnych skutków pandemii dla rynku pracy. Priorytetem jest ochrona miejsc pracy 

– podkreśla Marlena Maląg

W ramach tarczy antykryzysowej pracownicy mogą ubiegać się m.in. o świadczenia postojowe a ich pracodawcy o dopłaty do wynagrodzeń i zwolnienie z ZUS.

RadioZET.pl/PAP