Zamknij

Stopa bezrobocia w Polsce. Nadal ponad milion osób bez zatrudnienia

23.07.2020 10:05
Bezrobocie w Polsce. GUS podał najnowsze dane
fot. MR.Yanukit/Shutterstock (ilustracyjne)

GUS podał najnowsze dane o stopie bezrobocia. Wyniosła ona 6,1 proc. w czerwcu 2020 roku. Liczba osób bez pracy nadal przekracza milion.

Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 1.026,5 tys. wobec 1.011,7 tys. osób w maju.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 6,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec czerwca szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wzrosła do 6,3 proc.

Zobacz także

"W stosunku do wyniku z lutego (przed COVID-19) liczba bezrobotnych wzrosła o 106,6 tys. Co ciekawe. w tym samym okresie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 107 tys. osób" - komentował na Twitterze Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytut Ekonomicznego (PIE).

Bezrobocie nadal rośnie powoli, a skala ukrytego bezrobocia (tu miarą mogą być np. wypłaty z zasiłku solidarnościowego) również nie jest wysoka To dobra wiadomość, bo obecne dane są raportowane już wygaśnięciu okresów wypowiedzeń osób, które traciły pracę na początku kryzysu

Andrzej Kubisiak

Z kolei analitycy Banku Pekao oświadczyli na Twitterze: "Wbrew wzorcowi sezonowemu bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w zaskakująco powolnym tempie, co świadczy o dalej dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach".

RadioZET.pl