Zamknij

Bezrobocie w Polsce spada? Mylący wykres w "Wiadomościach" TVP1

27.08.2020 16:15
Bezrobocie w Polsce spada - na grafice w "Wiadomościach" TVP1
fot. TVP1 (screenshot)

Bezrobocie w Polsce od czasu wybuchu pandemii znacznie wzrosło. Mimo to dziennikarze "Wiadomości" TVP1 pokazują na grafice, że spadło.

Pandemia koronawirusa spowodowała "zamrożenie" gospodarki w okresie od marca do maja tego roku, a w konsekwencji do największej recesji gospodarczej w Polsce od 1989 roku. Również stopa bezrobocia, która od ostatnich lat utrzymywała się na niskim poziomie wzrosła. 

W lipcu 2019 roku wynosiła ona 5,2 proc., a rok później 6,1 proc. Przełomowy okazał się kwiecień tego roku, kiedy stopa bezrobocia zaczęła w Polsce rosnąć w reakcji na obostrzenia podczas pandemii koronawirusa.

Bezrobocie w Polsce spada według grafiki w "Wiadomościach" TVP1

We wtorkowym głównym wydaniu "Wiadomości" TVP1 puszczono materiał Damiana Diaza i Dominika Rudnickiego. Jego autorzy podkreślili, że dzięki sprawnym działaniom rządu oraz spółek Skarbu Państwa udało się w Polsce zażegnać skokowemu wzrostowi bezrobocia, co miało miejsce w innych europejskich krajach. 

Zobacz także

W materiale została również pokazana grafika z wykresem słupkowym na temat stopy bezrobocia w Polsce. Od lewej umieszczono w niej wynik za lipiec i czerwiec 2020 roku (6,1 proc.), a na końcu dane sprzed roku (5,2 proc.). Takie uszeregowanie danych przez dziennikarzy "Wiadomości" TVP1 sugeruje, że stopa bezrobocia w Polsce spada - a w rzeczywistości wzrasta. 

Podane dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który jako stopę bezrobocia traktuje liczbę osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy (tzw. bezrobocie rejestrowe). Nie wiadomo, jaka liczba osób bez pracy pozostaje w szarej strefie. 

Na to pytanie stara się odpowiedzieć badanie BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności), które jest standaryzowaną ankietą przeprowadzaną w cyklu kwartalnym. W skrócie - ta metoda polega na przepytaniu reprezentatywnej grupy badawczej np. w sprawie bezrobocia. Tę metodę przyjmuje w swoich statystykach za to Eurostat.

Zobacz także

Według ostatnich danych Eurostatu (czerwiec 2020 roku), stopa bezrobocia w Polsce według badania BAEL wynosiła 3,04 proc. Rok wcześniej dokładnie 3,25 proc.

Ekonomiści przewidywali, że na koniec 2020 roku w Polsce bezrobocie może sięgnąć nawet 10 proc. To, czy faktycznie tak się stanie zależy od konsekwencji dla gospodarki drugiej fali pandemii koronawirusa, spodziewanej jesienią. 

RadioZET.pl/TVP1/PAP