Zamknij

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE

04.03.2021 23:26
Bezrobocie w Polsce najniższe w UE
fot. Jakub Kaminski/East News

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że w styczniu 2021 r. Polska prześcignęła inne kraje wspólnoty i objęła stanowisko lidera. Do tej pory to Czechy przez wiele miesięcy mogły pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w UE.

Lockdown wpływa na sytuację wielu pracodawców. Część firm ogranicza lub zamyka działalność z powodu pandemii. Częściowym wsparciem ma być tarcza antykryzysowa, która do tej pory kierowana była do małych i średnich przedsiębiorstw. Polski Fundusz Rozwoju zapowiedział jednak, że niebawem ma się to zmienić i pomocą zostaną objęte również duże firmy.

Na sytuację na rynku pracy wpływ mają także studenci, którzy wyjeżdżają pracować poza granicami Polski. Nauka online i obostrzenia związane z COVID-19 sprzyjają młodym w łączeniu pracy na obczyźnie ze zdobywaniem wiedzy w polskich uczelniach. Dzięki temu mogą zarabiać w funtach, dolarach i euro, nie tracąc roku na studiach. Mimo to, Polska w styczniu radziła sobie najlepiej wśród europejskich krajów pod kątem walki z bezrobociem.

Bezrobocie w Polsce najniższe w Europie

Eurostat opublikował dane, z których wynika, że na koniec stycznia w Unii Europejskiej było 15,5 mln bezrobotnych. W skali roku ta liczba wzrosła prawie o 1,5 mln osób. Co to oznacza w liczbach? Stopa bezrobocia w UE wyniosła 7,3 proc. wobec również 7,3 proc. w grudniu 2020 r. oraz 6,6 proc. w styczniu 2020 r.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział na antenie TVP Info, że dane Eurostatu to bardzo dobry wynik dla Polski, mimo tego, że od roku trwa pandemia, co się wiązało z perturbacjami gospodarczymi.

Dzisiaj to bezrobocie jest nawet niższe niż w monecie, kiedy pandemia wybuchła. 3,1 proc. to jest rekordowy wynik w całej UE

Jacek Sasin, wicepremier

Do tej pory pozycję unijnego lidera o najniższym bezrobociu zajmowały Czechy. Nasi sąsiedzi przez wiele miesięcy mieli najniższe bezrobocie w unii. Teraz Polska objęła status lidera z wynikiem 3,1 proc., a Czechy spadły na drugą pozycję mając na liczniku stopę bezrobocia równą 3,2 proc. Miesiąc wcześniej liczby procentowo wyglądały odwrotnie.

Polska liderem w UE

Z danych Eurostatu wynika, że w styczniu w Polsce zarejestrowanych było 531 tys. bezrobotnych. Miesiąc wcześniej było ich o 11 tys. więcej, a rok wcześniej ten wynik był wyższy aż o 23 tys. Szef PFR Paweł Borys zauważa jednak, że tarcza finansowa przyczyniła się do ochrony 3,5 mln miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w drugim kwartale tego roku.

Ekonomiści PKO BP zwracają uwagę, że przed dwie dekady Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE.

W styczniu najwyższe bezrobocie odnotowały: Hiszpania (16 proc.), Litwa (9,6 proc.) i Szwecja (8,8 proc.). Zaraz za nimi znalazły się Grecja i Włochy. Nie są jeszcze znane dane dotyczące Estonii, Rumunii i Finlandii.

Tymczasem pojawiły się już pierwsze dane dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy w lutym 2021 roku. Tym razem sytuacja Polski jest już trochę gorsza.

Resort pracy poinformował o niespodziewanym wzroście bezrobocia, aż 10 tys. osób dołączyło do statystyk.

RadioZET.pl/PAP