Zamknij

„Rekordowo niskie bezrobocie”. Są nowe dane Eurostatu

30.09.2019 13:03
bezrobocie w Polsce maleje
fot. Shutterstock/ Inga Linder (ilustracyjne)

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na względnie niskim, stabilnym poziomie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Liczba bezrobotnych w sierpniu wyniosła 564 tysiące osób. Stopa bezrobocia wyniosła 3,3 procent – wynika z danych Eurostat.

Bezrobocie znajduje się na rekordowo niskim poziomie. To przekłada się na lepszą sytuację polskich rodzin – nie tylko więcej osób ma pracę, ale też rosną pensje. Poprawia się przede wszystkim sytuacja osób najmniej zarabiających.

– komentuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

– Od blisko trzech dekad wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu, jak obecnie. Sytuacja wciąż systematycznie się poprawia – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Zobacz także

Ministerstwo w komunikacie dotyczącym rynku pracy powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jeszcze w 2018 roku odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 5,8 procent z liczbą bezrobotnych przekraczającą 900 tysięcy.  

W porównaniu do stanu z końca 2015 roku liczba bezrobotnych (na koniec 2018 roku) była niższa o prawie 595 tysięcy osób, czyli o 38 procent – wskazuje resort.

Zobacz także

MRPiPS w komunikacie powołuje się także na wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), z których wynika, że w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła liczba pracujących Polaków.

Jeszcze cztery lata temu liczba zatrudnionych wyniosła 16,1 miliona osób. W 2018 roku było ich o 400 tysięcy więcej, czyli 16,5 miliona osób.

Zobacz także

Nie tylko więcej osób ma pracę, ale rosną też pensje – średnio w tempie 7 procent rocznie – dodaje resort.

W przyszłym roku pracownicy zarobią więcej. Płaca minimalna wzrośnie z poziomu 2250 złotych do 2600 złotych brutto. To nie koniec podwyżek. Zgodnie z zapowiedzią Prawa i Sprawiedliwości do końca 2023 roku pensja minimalna ma wynieść 4 tysiące złotych brutto.

Zobacz także

RadioZET.pl