Zamknij

Bezrobocie w Polsce dwa razy niższe niż w UE

02.10.2020 13:26
pracownicy w maseczkach
fot. Shuttertock

Bezrobocie w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w naszym kraju wynosi 3,1 procenta, podczas gdy średnia dla Wspólnoty wynosi 7,4 procent.

Rynek pracy w Polsce okazał się być odpornym na pandemię COVID-19. Bezpośrednio po zamrożeniu gospodarki liczba osób bez pracy rzeczywiście wzrosła, w kolejnych miesiącach widać jednak coraz większy optymizm wśród przedsiębiorstw.

Polska bardzo dobrze wypada na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej i może pochwalić się drugą najniższą stopą bezrobocia w UE. Lepszy rezultat osiągnęły tylko Czechy.

Bezrobocie w Polsce znacznie niższe niż wynosi średnia UE

Danymi Eurostatu pochwaliła się stwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz także

Według metodologii przyjętej w UE, liczba bezrobotnych w Polsce spadła w sierpniu 2020 roku do 530 000, podczas gdy w lipcu 2020 doliczono się 544 000 osób bez pracy.

Eurostat po raz kolejny pozytywnie ocenił sytuację na rynku pracy w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w naszym kraju osiągnęła 3,1 procent, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej było to 3,2 procent. To sporo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 7,4 procent. Podobnie jak w ostatnich miesiącach, lepiej wypadły tylko Czechy.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Szefowa MRPiPS oznajmiła, że niska stopa bezrobocia do wynik wprowadzenia tarcz antykryzysowych, których zadaniem było między innymi umożliwienie przedsiębiorstwo utrzymania dotychczasowej skali zatrudnienia. Według wyliczeń Maląg, ochroniono w ten sposób ponad 6 mln miejsc pracy.

Zagłosuj

Która metodologia obliczania stopy bezrobocia jest bardziej wiarygodna?

Liczba głosów:

Stopa bezrobocia liczona według metodologii Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 6,1 procenta. GUS podał, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 2020 roku 1,028 mln osób.

RadioZET.pl/PAP