Zamknij

Bezrobocie w Polsce bez zmian - według resortu rodziny

07.08.2020 08:27
Bezrobocie w Polsce 2020. W lipcu bez zmian - według resortu rodziny
fot. MILKXT2/Shutterstock (ilustracyjne)

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z czerwcem - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Bezrobocie w Polsce wzrosło z powodu kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w lipcu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

Co istotne - lipiec to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii, kiedy nie odnotowano wzrostu tego wskaźnika.

Bezrobocie w Polsce. W lipcu bez zmian

- Po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować - oceniła w rozmowie z PAP minister pracy Marlena Maląg.

Zobacz także

Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły. Niewątpliwie wpływ na to miały działania zaproponowane w tak zwanej tarczy antykryzysowej

Marlena Maląg

Zdaniem ministerstwa w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamowuje, choć prawdopodobny jest zwiększony napływ bezrobotnych po upływie okresu wypowiedzeń i zakończeniu sezonu letniego.

Z szacunków wynika, że w końcu lipca tego roku bezrobotnych było 1 mln 30,2 tys. osób. Miesiąc do miesiąca oznacza to wzrost o 3,7 tys. osób.

Zobacz także

Resort pracy zwrócił uwagę, że choć od kwietnia poziom rejestrowanego bezrobocia rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu w relacji do poprzedniego miesiąca zanotowana została właśnie w kwietniu, zaś w kolejnych miesiącach tempo wzrostu wyraźnie słabło.

W kwietniu liczba bezrobotnych w porównaniu do marca wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., w czerwcu już o 1,5 proc., a w lipcu o 0,4 proc.

RadioZET.pl/PAP