Zamknij

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane za wrzesień

06.10.2020 07:40
Bezrobocie w Polsce 2020. Najnowsze dane za wrzesień
fot. worradirek/Shutterstock (ilustracyjne)

Bezrobocie w Polsce utrzymało się na tym samym poziomie - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), informując o danych z września. 

Stopa bezrobocia rejestrowego, szacowana przez MRPiPS, w końcu września tego roku wyniosła 6,1 proc. To oznacza, że od czterech miesięcy pozostaje na takim samym poziomie. Według resortu bezrobocie wzrosło tylko w województwie pomorskim (o 0,1 pkt. proc. więcej w porównaniu z końcem sierpnia).

W 7 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do sierpnia nie zmieniło się, a w 8 województwach zmniejszyło się. Spadek na poziomie od 0,1 do 0,2 pkt. proc. odnotowano w woj. lubelskim, dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Ponad milion bezrobotnych

Zdaniem minster pracy Marleny Maląg "kolejny miesiąc przynosi nam dobre wiadomości z rynku pracy, które napawają nas optymizmem i potwierdzają stabilizację rynku pracy".

Według naszych szacunków wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się

Marlena Maląg

Z danych MRPiPS wynika, że w porównaniu z końcem sierpnia liczba bezrobotnych w skali kraju spadła o 3,3 tys. i finalnie wyniosła 1 mln 24,7 tys. osób. Spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wrześniu w 11 województwach, przy czym najsilniejszy był w woj. lubelskim (-1,9 proc.), świętokrzyskim (-1,4 proc.) i dolnośląskim (-1,1 proc.).

Zobacz także

- Dzięki wprowadzeniu tarczy antykryzysowej zmiany na rynku pracy nie są tak gwałtowne, jak jeszcze prognozowano w marcu. Poziom bezrobocia nie wzrósł drastycznie w okresie pandemii – oceniła minister Maląg. Dodała, że w ramach trzech tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy i zapewnienie płynności finansowej firm rząd przekazał już prawie 141 mld zł.

Według ostatnich danych Eurostatu w sierpniu br. Polska była po Czechach drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3,1 proc. wobec 7,4 proc. wśród wszystkich państw unijnych i 8,1 proc. w strefie euro. Stopa bezrobocia w kraju była o 0,1 pkt. proc. mniejsza niż w lipcu b.r. i utrzymała się na tym samym poziomie, co rok temu.

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w drugim kwartale 2020 roku, dokładnie 13,1 proc. wszystkich pracujących wykonywało pracę w domu. Obecnie resort pracy przygotowuje przepisy wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy na stałe.

Zobacz także

Zdaniem resortu zmiany te mogą przyczynić się także do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo oraz zamieszkujących w dalszych zakątkach Polski, z ograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi.

- Praca zdalna stanowi niewątpliwie ogromną szansę na poprawę możliwości osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy i na ich rozwój zawodowy, ale może też być ograniczeniem w budowaniu i utrzymywaniu więzi międzyludzkich i powodować zamknięcie osoby niepełnosprawnej w środowisku domowym. Z tego powodu taka forma pracy powinna być dostępna, wszędzie tam, gdzie da się ją zastosować, ale jednocześnie powinien być to wolny i świadomy wybór każdego pracownika – komentowała minister Maląg.

MRPiPS zwraciło uwagę, że rośnie liczba ofert pracy, zarówno tych zgłaszanych do urzędów pracy, jak i pojawiających się na portalach internetowych. We wrześniu liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 109,3 tys. i była o 13 tys. (o 13,5 proc.) wyższa niż w sierpniu.

Zobacz także

Resort wskazał także, że w porównaniu do pierwszej fazy pandemii, od końca maja obserwowany jest wzrost popytu na pracę cudzoziemców.

Dla przykładu, w kwietniu tego roku powiatowe urzędy pracy rejestrowały dziennie ok. 2 tys. oświadczeń, obecnie rejestrują ich około 6-7 tys., a więc liczbę porównywalną do tej sprzed pandemii.

"Można założyć, że zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców w najbliższych latach będzie się utrzymywać na poziomie przynajmniej zbliżonym do 2019 r., co wynika z czynników strukturalnych (m.in. demograficznych oraz luk kwalifikacyjnych w określonych zawodach) i przewidywanego ożywienia gospodarczego po pandemii" - oceniło ministerstwo.

RadioZET.pl/PAP