Zamknij

GUS: bezrobocie we wrześniu wyniosło 6,1 proc.

23.10.2020 10:44
Bezrobocie w Polsce 2020. GUS podał dane za wrzesień
fot. BELL KA PANG/Shutterstock (ilustracyjne)

Bezrobocie w Polsce od czerwca jest na tym samym poziomie - według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W piątek podano najnowsze dane za wrzesień.

Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 roku wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w sierpniu - podał GUS. Dodano, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 1 mln 23,7 tys. wobec 1 mln 28 tys. osób w sierpniu.

To oznacza, że stopa bezrobocia pozostaje w Polsce na stałym poziomie od czerwca br. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,1 proc. pozostając na tym samym poziomie przez cztery ostatnie miesiące. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec września szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 6,2 proc. 

"Rynek pracy nie jest rozpędzony"

Jak dane GUS komentują eksperci? "We wrześniu przybyło wreszcie pracujących w sektorze przedsiębiorstw (+11 tys.). To pierwszy wzrost od lutego, ale nic to wobec całkowitej liczby zwolnień (104 tys.). Rynek pracy wchodzi w nowe restrykcje zahibernowany, ale nie rozpędzony" - napisali na Twitterze analitycy z mBanku.

Zobacz także

"Bez efektu wygaszenia wypłat dodatku solidarnościowego. Kolejne miesiące przyniosą już zapewne przyrosty liczby bezrobotnych – w jakiej skali to mocno zależy od wprowadzanych obostrzeń epidemicznych" - dodali również na Twitterze eksperci z Banku Pekao.

"Wrzesień okazał się pierwszym miesiącem w okresie pandemii ze wzrostem liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw (+11 tys. m/m). Obserwując rozwój pandemii i wprowadzane obostrzenia prawdopodobne, że w tym roku takich wzrostów już nie zobaczymy" - dodali eksperci z Pekao.

Nie wiadomo, jak na rynek pracy wpłyną najnowsze obostrzenia podczas pandemii koronawirusa. W piątek rząd ma ogłosił objęcie strefą czerwoną całą Polskę oraz m.in. zamknięcie restauracji dla gości, wprowadzenie nauki zdalnej dla dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych czy pozostanie seniorów w domach poza wyjściem po zakupy.

RadioZET.pl/PAP