Zamknij

GUS: bezrobocie w Polsce pozostaje bez zmian

23.09.2020 10:22
Bezrobocie w Polsce 2020. GUS podał dane za sierpień
fot. BELL KA PANG/Shutterstock (ilustracyjne)

Stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu 2020 roku wyniosła 6,1 proc. - podał GUS. To oznacza, że wskaźnik nie zmienił się od lipca.

Bezrobocie w Polsce nie zmieniło się miesiąc do miesiąca według danych z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Według podanych w środę informacji w sierpniu 2020 roku stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 1 mln 28 tys. wobec 1 mln 29,5 tys. osób w lipcu. 

Bezrobocie w Polsce będzie rosnąć?

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się wobec lipca i wyniosła 6,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec sierpnia szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 6,1 proc.

Zobacz także

Z powodu kryzysu w czasie pandemii koronawirusa ekonomiści oraz politycy ostrzegali, że pod koniec 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do nawet 10 proc. 

Według danych Eurostatu w lipcu 2020 roku Polska była drugim krajem w Unii Europejskiej o najniższej stopie bezrobocia, osiągając poziom 3,2 proc. Na pierwszym miejscu znalazły się Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,7 proc. Unijna średnia notowana jest na poziomie 7,2 proc.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że do tej pory udało się uratować ponad 6 mln miejsc pracy i na te działania przeznaczono ponad 137 mld zł. - Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo budżet na rok 2020 był budżetem zrównoważonym. Dlatego takie działania mogły być podjęte – tłumaczyła.

Zobacz także

Obecnie, jeśli chodzi o rynek pracy to, w ocenie Maląg, należy zachować „umiarkowany optymizm”. - Robimy wszystko, aby rynek ten wrócił do stanu sprzed pandemii – mówiła.

Minister przypomniała, że rząd wprowadził także m.in. dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę w czasie pandemii, a od września nastąpił wzrost zasiłku dla bezrobotnych. Mówiąc o przyszłości Maląg podkreśliła, że sytuacje na rynku pracy polepszą realizowane obecnie duże inwestycje, zarówno rządowe jak i samorządowe.

RadioZET.pl/PAP