Zamknij

Stopa bezrobocia spadła. W maju wyniosła 5,4 proc.

06.06.2019 10:13
Bezrobocie w Polsce 2019. W maju jego stopa wyniosła 5,4 proc. Najmniej od 1990 roku
fot. Nattakorn_Maneerat/Shutterstock (ilustracyjne)

W maju stopa bezrobocia rejestrowego (na podstawie osób zapisanych w urzędach pracy) wyniosła 5,4 proc. To mniej niż 0,7 proc. niż rok temu. Według danych Eurostatu bezrobocie w Polce jest jeszcze niższe – 3,7 proc.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bezrobocie w Polsce – według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – jest najniższe od września 1990 roku.

Szacowana przez resort rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja tego roku 5,4 proc. i była o 0,7 proc. niższa niż rok temu. Odnotowane bezrobocie było również o 0,2 proc. niższe niż w kwietniu.

Nowo powołana minister rodziny Bożena Borys-Szopa zwróciła uwagę, że od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia w maju nie był niższy niż w maju bieżącego roku.

Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia odnotowano we wrześniu 1990 roku i wyniosła ona wówczas 5 proc.

Poprawia się sytuacja na rynku pracy wśród młodych. Bezrobocie w tej grupie jest na poziomie około 11 procent.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Spośród województw największa stopa bezrobocia rejestrowego jest w Warmińsko-Mazurskiem – 9,2 proc. (47 tys. zarejestrowanych bezrobotnych), a najmniejsza w Wielkopolsce – 2,9 proc. (48,1 zarejestrowanych bezrobotnych). 

Z kolei według najnowszych danych Eurostatu bezrobocie w Polsce w maju wynosiło 3,7 proc. Dla całej Unii Europejskiej średnia wynosi 6,4 proc.

Jednak unijna instytucja statystyczna inaczej liczy bezrobotnych niż polskie władze. Eurostat uznaje za osoby bez pracy, jeśli są w wieku od 15 do 74 lat, nie mają stałego zatrudnienia, są zdolne ją podjąć w ciągu dwóch tygodni oraz aktywnie jej poszukiwały pracy.

RadioZET.pl/PAP