Zamknij

Bezrobocie w Polsce wzrosło. Minister pracy: to bardzo dobry wynik

05.12.2019 17:24
Bezrobocie w Polsce 2019. Stopa wzrosła w listopadzie. Dlaczego?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Po raz pierwszy w tym roku wzrosła stopa bezrobocia rejestrowego. Według resortu pracy wyniosła ona 5,1 proc. w listopadzie tego roku i była o 0,1 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. - To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy - oceniła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Bezrobocie notowane od początku tego roku było rekordowo niskie. W październiku osiągnęło najniższy poziom od 1990 roku, kiedy zaczęto mierzyć liczbę osób bez pracy po upadku komunizmu. 

Ilu jest w Polsce bezrobotnych?

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych w końcu listopada 2019 roku wyniosła 850,7 tys. osób i w porównaniu do końca października wzrosła o 1,2 proc.

Zobacz także

- Szacujemy, że w listopadzie zanotowano lekki wzrost liczby osób bezrobotnych – o ok. 10 tysięcy w porównaniu do października - komentowała szefowa resortu pracy.

Jednocześnie zaobserwowaliśmy spadek tej liczby o blisko 100 tysięcy osób w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy

Marlena Maląg

W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2018 – listopad 2018) natężenie bezrobocia nie uległo zmianie i utrzymało się na poziomie 5,7 proc.

Bardzo rzadko obserwujemy spadek bezrobocia w listopadzie. Jednak począwszy od 1990 roku poziom bezrobotnych w tym okresie nigdy nie był tak niski. To najlepszy wynik od 30 lat. Bardzo nas cieszy ten wynik. Nie spoczywamy jednak na laurach, będziemy dalej pracować na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych

Marlena Maląg

Zobacz także

Gdzie jest najwięcej bezrobotnych?

Według szacunkowych danych resortu pracy w listopadzie tego roku wzrost stopy bezrobocia (o 0,1 punktu procentowego), odnotowano w 10 województwach.

W sześciu województwach - lubuskim, małopolskim, mazowieckim pomorskim, śląskim i wielkopolskim - stopa bezrobocia w porównaniu do października nie uległa zmianie.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 2,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (8,7 proc.).

Wzrost liczby bezrobotnych w listopadzie 2019 roku miał miejsce w 15 województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) odnotowany został w województwach: lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, podkarpackim i podlaskim. Jedynie w województwie lubuskim miał miejsce spadek liczby bezrobotnych, ale był on znikomy, gdyż wyniósł 9 osób.

Do urzędów pracy w listopadzie pracodawcy zgłosili 89,8 tys. (według wstępnych danych) wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 19,3 proc. mniej niż w październiku.

Spadek liczby wolnych miejsc pracy w listopadzie br. w porównaniu do miesiąca poprzedniego miał miejsce we wszystkich województwach i oscylował w przedziale od 1,1 proc. (spadek o 77 ofert) w województwie zachodniopomorskim do 42,1 proc. (spadek o 2,5 tys. ofert) w woj. kujawsko-pomorskim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP