Zamknij

Bezrobocie na stałym poziomie. Rafalska nie kryła zadowolenia

Piotr Drabik
06.03.2019 18:59
Bezrobocie w Polsce 2019. Podano najnowsze dane
fot. Sam Wordley/Shutterstock (ilustracyjne)

W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,1 proc. Jak podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej, w porównaniu do stycznia wskaźnik osób bez zatrudnienia pozostał bez zmian.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Z danych ministerstwa wynika, że pod koniec lutego bez pracy pozostawało w Polsce 1 mln 18 tys. osób. To o 5,1 tys. mniej, niż w styczniu (o 0,5 proc. mniej).

W porównaniu do lutego ubiegłego roku poziom stopy bezrobocia był o 0,7 pkt. proc. niższy.

Zobacz także

W jakim województwie jest największe bezrobocie?

- Od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski – zaznaczyła na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Największe spadki procentowe zanotowano w województwach: świętokrzyskim (1,9 proc.), opolskim (1,8 proc.) i w podlaskim (1,8 proc.).

W porównaniu z lutym 2018 r. liczba bezrobotnych w ubiegłym miesiącu była niższa o 108,8 tys. osób (spadek o 9,7 proc.).

- Sytuacja na rynku pracy nie zwiastuje żadnych zagrożeń, pamiętajmy, że jesteśmy ciągle w miesiącu zimowym. Te zmiany, które są związane z tym, że spadła nam liczba osób bezrobotnych, mogą być także związane z tym, że powiatowe urzędy pracy już proponują swoje aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, a w styczniu zawsze jest okres, w którym trwają te przymiarki, powstają budżety i jest to trochę taki bardziej martwy sezon - powiedziała Rafalska.

Według danych resortu najniższe bezrobocie wśród województw jest w Wielkopolsce - 3,3 proc. (54,1 tys. zarejestrowanych bezrobotnych), a najwyższe w woj. warmińsko-mazurskim - 10,8 proc. (56,4 tys.).   

Zobacz także

Ministerstwo spodziewa się, że w kolejnych miesiącach spadki bezrobocia będą większe.

Resort wskazuje, że początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka.

Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu, w lutym odnotowano już poprawę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD