Zamknij

Bezrobocie w marcu spadło. Statystyki poprawili pracownicy sezonowi

Piotr Drabik
04.04.2019 10:44
Bezrobocie w Polsce 2019. Podano dane za marzec. Pomogli pracownicy sezonowi
fot. Nattakorn_Maneerat/Shutterstock (ilustracyjne)

W marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,9 proc. Zdaniem resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w porównaniu do lutego zanotowano spadek o 0,2 proc. Wpływ na statystyki miał wzrost liczby pracowników sezonowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bezrobocie w Polsce zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej, szefowej MRPiPS, spada z miesiąca na miesiąc.

Ile wynosi bezrobocie w Polsce?

Jak wyjaśniła, spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem prac sezonowych w okresie wiosennym z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe.

Zobacz także

Według danych MRPiPS największe bezrobocie jest w woj. warmińsko-mazurskim – aż 10,4 proc. (53,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych), a najniższe w Wielkopolsce – 3,2 proc. (52,2 tys.).

– Największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w województwie lubuskim i był to spadek o 4,9 procent liczby osób bezrobotnych. Ten spadek był większy również w kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim – zaznaczyła Rafalska.

– Szacujemy, że we wrześniu stopa bezrobocia może spaść do 5,2 procent, a na koniec roku wyniesie 5,5 procent – dodała minister.

Zobacz także

Eurostat: bezrobocie w Polsce najniższe w historii

Z kolei według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w lutym wyniosła w Polsce 3,5 proc. Dla porównania – w styczniu było to 3,6 proc. 

To był najniższy wynik bezrobocia w Polsce w historii badań Eurostatu. Jednak portal Bankier.pl zaznacza przy okazji, że dane unijnej instytucji statystycznej podlegają rewizjom. Natomiast średnie bezrobocie w całej Unii Europejskiej w lutym wyniosło 6,5 proc. 

Dane podawane przez Eurostat gromadzone są za pomocą metody BAEL (badania ankietowe, w których za bezrobotnego uznaje się osobę bez stałej pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni), a Główny Urząd Statystyczny opiera się na liczbie zarejestrowanych bezrobotnych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Bankier.pl/PTD