Zamknij

Bezrobocie w Polsce „rekordowo niskie”. GUS: 5,2 proc. w lipcu

26.08.2019 14:56
Bezrobocie w Polsce 2019. GUS podał najnowsze dane. "Rekordowo niskie"
fot. sirtravelalot/Shutterstock (ilustracyjne)

Stopa bezrobocia znów spadła – podał Główny Urząd Statystyczny. W lipcu tego roku wyniosła 5,2 proc. – to o jedną dziesiątą mniej niż w czerwcu. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) mówiło o „rekordowo” niskim bezrobociu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Stopa bezrobocia w lipcu 2019 roku wyniosła 5,2 proc. wobec 5,3 proc. w czerwcu — podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 868,4 tys. wobec 877,1 tys. osób w czerwcu 2019 roku. W lipcu najniższy wskaźnik bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce (2,8 proc.), a najwyższy – w warmińsko-mazurskim (8,7 proc.).

Zobacz także

Na początku sierpnia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że zgodnie z szacunkami resortu stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,2 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec lipca szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,3 proc. 

„Rekordowo niskie bezrobocie”

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) mówiło o „rekordowo” niskim bezrobociu.

– Cieszy nas, że urząd statystyczny potwierdził nasze szacunki. Sytuacja jest stabilna, a rynek pracy wciąż utrzymuje się bardzo dobrej kondycji. Mówimy wciąż o rekordowo niskim poziomie bezrobocia. Począwszy od 1991 roku, wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski – powiedziała Bożena Borys-Szopa, szefowa MRPiPS.

Zobacz także

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zmniejszył się udział (w ogóle figurujących w rejestrach urzędów pracy) osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Dotyczy to osób długotrwale bezrobotnych, osób w wieku poniżej 25. roku życia oraz osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

Z kolei według GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu tego roku wynosiło 6397,2 tys. osób i było o 2,7 proc. wyższe niż przed rokiem.

Doliczenie imigracji poprawia ten obraz, ale nie zmienia tendencji. Wkład pracy do wzrostu PKB systematycznie maleje” – tak najnowsze dane GUS skomentowali na Twitterze analitycy mBanku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP