Zamknij

Bezrobocie w Polsce najniższe od 29 lat - podał GUS

23.10.2019 15:09
Bezrobocie w Polsce 2019. GUS podał dane za wrzesień. Najniższa stopa od 29 lat
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia rejestrowego wyniosła 5,1 proc. To najmniej od 29 lat. Zdaniem analityków banku Pekao, w przyszłym roku bezrobocie prawdopodobnie nie będzie już spadać.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Bezrobocie w Polsce ostatni raz było tak niskie we wrześniu 1990 roku, kiedy zaczęto rzetelnie ujawniać informacje o skali zatrudnienia po okresie PRL-u.

GUS podał w środę, że bezrobocie we wrześniu tego roku wyniosło 5,1 proc., potwierdzając tym samym wcześniejsze szacunki resortu rodziny. To o 0,1 punktów procent mniej niż miesiąc wcześniej.

Zobacz także

Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Borys-Szopa taki poziom bezrobocia świadczy o "dobrym stanie polskiej gospodarki".

Główny Urząd Statystyczny kolejny raz potwierdził nasze wstępne szacunki dotyczące stopy bezrobocia – we wrześniu wyniosła ona zaledwie 5,1 proc. Niższy niż obecnie poziom stopy bezrobocia rejestrowanego, obserwowany był ostatnio we wrześniu 1990 r., co oznacza, że wskaźnik po raz kolejny przyjął rekordowo niską wartość w całej historii gospodarki rynkowej Polski. Świadczy to o tym, w jak dobrej kondycji znajduje się nasza gospodarka

Bożena Borys-Szopa

Na koniec września w rejestrach bezrobotnych figurowało niewiele ponad 851 tys. osób.

To o kilkanaście tysięcy mniej niż przed miesiącem i o ponad 96 tysięcy mniej niż przed rokiem. Jak duża to zmiana na rynku pracy, niech świadczy fakt, że na koniec 2015 roku liczba bezrobotnych wynosiła ponad 1,5 miliona osób. To naprawdę dobra zmiana

Bożena Borys-Szopa

Zobacz także

Z kolei wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że dane z 1990 roku to tak naprawdę dopiero "początek tworzenia systemu rejestracji bezrobotnych".

- To oznacza, że nigdy w Polsce po 1989 roku nie było tak niskiego wskaźnika jak obecnie - podkreślił. 

W ocenie analityków banku Pekao, nie możemy się przyzwyczajać do kolejnych spadków stopy bezrobocia.

"Stopa bezrobocia zanotowała we wrześniu najprawdopodobniej ostatni już w tym roku spadek – o 0,1 pp. do 5,1 proc. W końcówce roku oczekujemy nieznacznego sezonowego wzrostu – do 5,3 proc. na koniec roku. Rok 2019 będzie prawdopodobnie ostatnim rokiem istotnego spadku bezrobocia" - napisali ekonomiści Pekao na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP