Zamknij

MRPiPS: koniec wzrostów, bezrobocie w dół

05.03.2020 15:29
Bezrobocie w 2020 roku. MRPiPS: to koniec wzrostów
fot. Shutterstock/Waraporn Wattanakul (ilustracyjne)

Najnowsze dane Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że bezrobocie przestało rosnąć. Zatrzymało się na poziomie 5,5 procent.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Szacunkowe dane o stanie bezrobocia w lutym zamykają czarną serię.

Od grudnia resort pracy zmagał się z rosnącym odsetkiem osób pozostających bez pracy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wzrosła w stosunku do listopada i wyniosła 5,2 procent. Zaś w styczniu wyniosła ona 5,5 procent, czyli tyle samo co w lutym.

To był dobry miesiąc na rynku pracy. Po sezonowym wzrośnie w styczniu 2020 roku, w lutym miał miejsce spadek liczby bezrobotnych - o 1200 osób 

mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg

Minister dodaje, że w porównaniu do lutego 2019 roku spadek wyniósł 95,7 tys. osób. - To bardzo dobry wynik – stwierdziła Marlena Maląg.

Zobacz także

Z danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych na koniec lutego 2020 roku spadła o 0,1 proc. w porównaniu do końca stycznia 2020 roku. Minister Maląg tłumaczy, że sezonowy wzrost bezrobocia w styczniu to norma. - Taka sytuacja miała miejsce już w trzech poprzednich latach - dodała.

W skali roku bezrobocie spadło o 9,4 proc. Spadek ten w największym stopniu odczuli mieszkańcy Podlasia, gdzie w porównaniu ze styczniem bezrobocie spadło o 1,8 proc. Na Lubelszczyźnie bezrobocie spadło o 1,4 proc., a w województwie kujawsko-pomorskim i opolskim  – o 1 proc.

Zobacz także

- W pozostałych 6 województwach miał miejsce niewielki wzrost liczby bezrobotnych oscylujący w przedziale od 0,1 proc. w województwie podkarpackim do 1,3 proc. w województwie wielkopolskim – tłumaczy minister Marlena Maląg.  

Resort pracy mówi o dobrej sytuacji na rynku pracy także w obliczu epidemii koronawirusa. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak, „koronawirus nie powinien mieć negatywnego wpływu na polski rynek pracy”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP