Zamknij

Bezrobocie spada we wszystkich województwach

Olga Papiernik
25.04.2018 13:13
biuro
fot. Venveo on Unsplash

Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Dodała, że jest to związane z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę m.in. w rolnictwie, budownictwie czy turystyce.

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, w marcu br. stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. w lutym.

Jak wskazała Fedorczuk, - kolejny miesiąc dane wskazują na spadek zarówno stopy bezrobocia, jak i liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych według stanu na koniec marca wynosiła 1.092,2 tys. co kolejnym rekordem - zauważyła.

Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia

bezrobocie

Źródło: GUS

Niewątpliwie - zdaniem ekspertki - poprawa na rynku pracy w porównaniu do lutego br. jest związana z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę w branżach, takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mimo dużego zróżnicowania terytorialnego sytuacji na rynku pracy - poprawa w zakresie podstawowych wskaźników jest odczuwalna we wszystkich regionach - dodała.

Fedorczuk oceniła, że - niższa dynamika w zakresie zmian wartości wskaźników dotyczących bezrobocia może wskazywać na sytuację, w której osoby zarejestrowane jako bezrobotne w rzeczywistości albo są właśnie w trakcie zmiany pracy, albo nie posiadają kwalifikacji umożliwiających im uczestnictwo w rynku pracy.

PAP/Katarzyna Fiuk/OP