Zamknij

Bezrobocie nadal maleje. GUS podał dane za październik

27.11.2019 13:27
Bezrobocie październik 2019. Mamy dane GUS
fot. Shutterstock/tsyhun (ilustracyjne)

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są optymistyczne dla rynku pracy. Bezrobocie na koniec października wyniosło 5 procent. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na koniec września odnotowano większe - 5,1 procentowe bezrobocie. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 840,5 tysiąca wobec 851,2 tysiąca osób we wrześniu 2019 roku.

5 procentowe bezrobocie to lepszy wynik, niż prognozowali analitycy. Eksperci biznesowi, podobnie jak Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wcześniej szacowało, że bezrobocie na koniec października wyniosło 5,1 procenta.

Zobacz także

Ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska komentują, że na październikowy spadek stopy bezrobocia nie wpływały już efekty sezonowe. Dodają, że to wrzesień jest zwyczajowo ostatnim miesiącem spadku wskaźnika sezonowości. Ich zdaniem przy stabilnym spadku liczby bezrobotnych, w październiku w większym stopniu na spadek stopy bezrobocia wpływał silniejszy wzrost liczby aktywnych zawodowo.

Zobacz także

Zdaniem ekonomistów z BOŚ w listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego minimalnie wzrośnie do 5,1 procenta, a w grudniu – 5,2 procenta.

Od listopada na liczbę bezrobotnych silniej będą wpływać efekty sezonowe, które będą w okresie zimowym ją podwyższać. Pracodawcy ograniczają zatrudnienie w chłodniejszej części roku. W kolejnych miesiącach te efekty będą skutkować lekkim wzrostem stopy bezrobocia 

- czytamy w komentarzu.

RadioZET.pl/PAP