Zamknij

Bezrobocie nie spada od miesięcy. Resort pracy o danych za sierpień

04.09.2020 10:09
Minister Marlena Maląg o bezrobociu w sierpniu
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

W sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 6,1 procent – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Od kilku miesięcy sytuacja na rynku pracy nie zmieniła się.

Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 6,1 proc. – wynika z resortowych szacunków. Na taką samą wartość Główny Urząd Statystyczny wskazywał w lipcu i w czerwcu.

Szefowa resortu pracy minister Marlena Maląg skomentowała, że „szacunkowa stopa bezrobocia wskazuje na to, że nastroje wśród firm się uspokoiły”.

Bezrobocie bez zmian

Stopa bezrobocia nie zmieniła się do czerwca i wyniosła 6,1 procent. W urzędach pracy nadal zarejestrowanych jest ponad milion bezrobotnych, lecz ich liczba w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o pół tysiąca.

Od czerwca do sierpnia rejestracji w urzędzie pracy sprzyjać mogła wypłata tzw. zasiłków solidarnościowych. Świadczenie przyznawane było zarejestrowanym bezrobotnym, a także tym, którzy przez koronakryzys stracili pracę. Zdaniem minister Marleny Maląg niezmiennie ta sama wartość na wskaźniku bezrobocia jest wyrazem stabilizacji.

Zobacz także

Szacunkowa stopa bezrobocia na poziomie 6,1 proc. wskazuje na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy nastroje wśród firm się uspokoiły – oceniła w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodała, „pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły”.

Resort wskazał, że liczba bezrobotnych na koniec sierpnia 2020 roku wyniosła 1 mln 29 tys. osób, co stanowi nieznaczny, bo o pół tysiąca osób, spadek względem lipca. Minister Marlena Maląg mówiła, że „stabilizacja na rynku pracy” to efekt tarcz antykryzysowych, dzięki którym – jak wspomniała – udało się ochronić 5 milionów miejsc pracy.

Zdajemy sobie sprawę, że czas jest wciąż trudny, nie pożegnaliśmy pandemii, ale statystyki wskazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce się stabilizuje 

– mówiła minister Maląg dla PAP

RadioZET.pl/PAP