Zamknij

Wzrost bezrobocia i jeszcze większy dług. KE o polskiej gospodarce

06.05.2020 13:16
Bezrobocie, dług publiczny, spadek PKB. Prognoza KE dla Polski
fot. Shutterstock/ Neirfy (ilustracyjne)

Komisja Europejska oceniła kondycję finansową państw UE, w tym Polski. Prognozy nie są optymistyczne: wzrośnie deficyt, dług publiczny i bezrobocie.

Epidemia koronawirusa odbiła się na kondycji wszystkich gospodarek w Unii Europejskiej. Wzrost bezrobocia, długu i deficytu jest nieunikniony, co potwierdziły prognozy Komisji Europejskiej.

KE przyjrzała się także polskiej gospodarce. Efekt? Pod względem prognozowanego bezrobocia, spadku PKB czy wzrostu długu publicznego Polska jest w czołówce państw, które w najmniejszym stopniu odczują skutki pandemii. 

Wzrost bezrobocia. Polska na tle Europy

Komisja Europejska szacuje, że bezrobocie w strefie euro ma skoczyć w tym roku do poziomu 9,6 proc. a w całej UE do 9 proc. W 2019 roku odsetek osób bez pracy w strefie euro wyniósł 7,5 proc., zaś w UE 6,7 proc.

Zobacz także

Najtrudniej o zatrudnienie będzie w Grecji – prognozowane bezrobocie ma wynieść tam 19,9 proc. Niewiele lepiej będzie w Hiszpanii, która zgodnie ze scenariuszem Komisji Europejskiej odnotuje 18.9 proc. bezrobocie. Do 11,8 proc. bezrobocie ma wzrosnąć we Włoszech, a do 10,1 proc. we Francji.

Polska na tym tle wypada nie najgorzej. Prognozowane bezrobocie wyniesie 7,5 proc. Sytuacja poprawi się w 2021 roku. Wówczas poziom bezrobocia w UE spadnie do 7,9 proc., a w strefie euro do 8,6 proc.

Spadek PKB w Polsce najniższy w Europie

Komisja oceniła, że PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc. Skutki recesji w największym stopniu odczują Włosi i Hiszpanie. Sytuacja powinna wrócić do normy już w 2021 – wynika z prognozy KE. Komisja wskazała jednak, że nawet przy przyszłorocznym odbiciu, niektóre państwa nie zdołają odrobić strat wywołanych przed koronawirusa.  

Unijny PKB całościowo ma spaść o 7,4 proc. W 2021 roku wzrośnie jednak o 6,1 proc. PKB w strefie euro spadnie w tym roku o 7,7 proc. i wzrośnie w 2021 roku o 6,3 proc.

Zobacz także

Komisja przewiduje, że Niemcy odnotują spadek PKB rzędu 6,5 proc. i w kolejnym roku wzrost o 5,9 proc. Gorzej będzie we Francji, gdzie PKB spadnie o 8,2 proc., by w 2021 roku odbić się o 7,4 proc.

Pod względem spadku PKB, podobnie jak przy ocenie prognozowanego bezrobocia, w najgorszej sytuacji znajdzie się południe Europy. We Włoszech gospodarka ma skurczyć się w tym roku o 9,5 proc., a przewidywane na 2021 rok odbicie ma być w wysokości 6,5 proc. W Hiszpanii PKB ma spaść o 9,4 proc. w tym roku i wzrosnąć o 7 proc. w 2021 roku.

Prognozowany spadek PKB dla Grecji to aż 9,7 proc. PKB w 2020 roku i wzrost o 7,9 proc. w 2021 roku.

Dla porównania, przewidywany spadek PKB dla Polski wyniesie 4,3 proc., zaś w 2021 roku  wzrośnie o 4,1 proc.

Zobacz także

Dług publiczny i deficyt w górę

Dług publiczny w Polsce w tym roku wzrośnie do ok. 58 proc. PKB. Jak wypadamy na tle innych państw?

Z kolei dług publiczny krajów strefy euro przekroczy 102 proc. PKB w tym roku.

Najczarniejszy scenariusz przewidziany jest dla Grecji, której zadłużenie sięgnie 196 proc. PKB. We Włoszech wzrośnie ono do 159 proc. PKB, a we Francji i Hiszpanii do 116 proc.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce wzrośnie do 9,5 proc. PKB. Średnia dla strefy euro to 8,5 proc. PKB.

Dynamika wzrostu cen w eurolandzie wyniesie 0,2 proc., zaś w całej UE- 0,6 proc. Inflacja jest najbardziej zróżnicowaną zmienną w Europie.

Dla przykładu, w Polsce i w Rumunii prognozuje się wzrost cen na poziomie 2,5 proc. Na Węgrzech inflacja ma wynieść 3 proc. Tymczasem w Niemczech mowa o 0,3 proc., we Francji 0,4 proc., a we Włoszech ma nastąpić deflacja wynosząca 0,3 proc.

RadioZET.pl/PAP