Zamknij

Eksperci: bezrobocie będzie niższe niż podaje Komisja Europejska

21.05.2020 12:14
Bezrobocie będzie niższe niż prognozuje KE? Wszystko przez imigrantów
fot. Shutterstock/Blue Planet Studio (ilustarcyjne)

Zgodnie z prognozą Komisji Europejskiej, bezrobocie w Polsce wzrośnie do 7,5 procent. Eksperci przedstawiają jednak bardziej optymistyczne scenariusze dla rynku pracy.

Kryzys wywołany epidemią koronawirusa osłabił rynek pracy w niemalże każdym kraju objętym pandemią. Pracodawcy w poszukiwaniu oszczędności nie tylko obniżają pensje, ale też zwalniają pracowników.

Analitycy rynku z Personnel Service są jednak zdania, że sytuacja na rynku pracy szybko wróci do normy za sprawą imigrantów, głównie Ukraińców, którzy zwolnią miejsca pracy.

Komisja Europejska łagodna w ocenie polskiego rynku pracy

Początkiem miesiąca Komisja Europejska oceniła kondycją gospodarek, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Kryzys odbił się na rynku pracy i pozbawił miliony osób zatrudnienia.

Zobacz także

Komisja Europejska szacuje, że bezrobocie w strefie euro ma skoczyć w tym roku do poziomu 9,6 proc. a w całej UE do 9 proc. W 2019 roku odsetek osób bez pracy w strefie euro wyniósł 7,5 proc., zaś w UE 6,7 proc.

Najtrudniej o zatrudnienie będzie w Grecji – prognozowane bezrobocie ma wynieść tam 19,9 proc. Niewiele lepiej będzie w Hiszpanii, która zgodnie ze scenariuszem Komisji Europejskiej odnotuje 18.9 proc. bezrobocie. Do 11,8 proc. bezrobocie ma wzrosnąć we Włoszech, a do 10,1 proc. we Francji.

Zobacz także

Polska na tym tle wypada nie najgorzej. Prognozowane bezrobocie wyniesie 7,5 proc. Sytuacja poprawi się w 2021 roku. Wówczas poziom bezrobocia w UE spadnie do 7,9 proc., a w strefie euro do 8,6 proc.

Personnel Service: bezrobocie będzie niższe niż prognozuje Komisja Europejska

Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A przekonuje, że sytuacja na rynku pracy poprawi się za sprawą imigrantów zarobkowych w Polsce, głównie Ukraińców. W efekcie bezrobocie będzie niższe, niż wynika to z prognoz Komisji Europejskiej.

Czynnikiem ograniczającym skalę wzrostu bezrobocia w Polsce będą miejsca pracy zwalniane przez imigrantów zarobkowych. Ci, ze względu na utrudniony ruch graniczny, nie przyjadą do nas do pracy. Ich miejsca zajmą Polacy 

– wskazują eksperci z Personnel Service

Eksperci wskazują, że wielu polskich pracowników, którzy przez pandemię stracili pracę, będą mogli objąć stanowiska dotąd zajmowane przez Ukraińców.

Tym samym, jak się okazuje, imigracja zarobkowa jest najlepszą poduszką powietrzną dla polskiego rynku pracy i chroni polskich pracowników przed kryzysem wywołanym COVID-19 

– dodaje Krzysztof Inglot

Jak dodaje, rynek pracy zasilą także polscy pracownicy dotąd zatrudnieni w Niemczech czy w Holandii. Ci, przez utrudnienia w ruchu, będą szukać pracy w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Personnel Service