Zamknij

Podano najnowsze dane o bezrobociu. Najwyższy wzrost na Pomorzu

Piotr Drabik
06.02.2019 15:59
Bezrobocie 2019. Podano najnowsze dane. Gdzie bezrobocie jest największe
fot. Nong Mars/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej podał, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,2 proc. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku liczba osób bez zatrudnienia nieznacznie wzrosła.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bezrobocie w Polsce od lat utrzymuje się na poziomie poniżej 10 proc. 

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod koniec stycznia liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 1,024 mln osób.

Zobacz także

Bezrobotnych coraz więcej

To o 109,7 tys. mniej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku (spadek o 9,7 proc.). Jednak w porównaniu do grudnia ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 5,7 proc., czyli 55,1 tys. osób.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił, że wzrost stopy bezrobocia wynika m.in. z zakończenia prac sezonowych w branżach takich jak rolnictwo, budownictwo i turystyka, a także z faktu rejestracji osób, którym zakończyły się umowy na czas określony.

- Wzrost ten wynika również z tego, że pod koniec roku zakończyło się wiele programów, które służyły aktywizacji osób bezrobotnych prowadzonych przez urzędy pracy, a nowe jeszcze się nie rozpoczęły. Styczeń i luty to okres najtrudniejszy, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy - powiedział Szwed.

Zapewnił, że luty będzie jeszcze tym miesiącem trudniejszym. - Tutaj zapewne też nie będzie jeszcze spadku, choćby z tego względu, że środki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, programy są uruchamiane - podkreślił Szwed.

Zobacz także

W jakim regionie bezrobocie wzrosło najbardziej?

Z danych MRPiPS wynika, że największe wzrosty odnotowano w województwach: pomorskim (o 7,1 proc., 3,3 tys. osób), lubuskim (o 7 proc., 1,6 tys. osób) i zachodniopomorskim (o 6,9 proc., 3,2 tys. osób).

W analogicznym okresie w ubiegłym roku (styczeń 2018 – grudzień 2017) odnotowano wzrost stopy bezrobocia o 0,2 pkt (z poziomu 6,6 proc. w grudniu 2017 do 6,8 proc. w styczniu 2018).

- Poziom stopy bezrobocia w styczniu bieżącego roku był o 0,6 pkt. proc. niższy niż w styczniu ubiegłego roku. Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski – podkreślił wiceminister Szwed.

Pracodawcy do urzędów pracy w styczniu tego roku zgłosili 130,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 47,7 tys. więcej niż w grudniu 2018 r.).

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w styczniu  w porównaniu do miesiąca poprzedniego odnotowano we wszystkich województwach – od 10,6 proc. (o 0,4 tys. ofert) w województwie warmińsko-mazurskim do 159 proc. (wzrost o 1,9 tys. ofert) w województwie świętokrzyskim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD