Zamknij

Bezrobocie w Polsce spadło. W marcu jego stopa wynosiła 5,6 proc.

Piotr Drabik
24.04.2019 17:23
Bezrobocie. Jego stopa w marcu wynosiła mniej niż 6 procent. Rynek pracy
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła mniej niż 6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy również wyniosła mniej niż milion osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bezrobocie w Polsce spadło w porównaniu pomiędzy marcem i lutym tego roku. Według GUS w ubiegłym miesiącu jego stopa wynosiła 5,9 proc, a w lutym - 6,1 proc.

Ponadto, jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w marcu 984,7 tys. wobec 1 mln 16,7 tys. osób w lutym 2019 roku.

Zobacz także

Optymizm rządzących

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju, spadek stopy bezrobocia rejestrowanego to efekt m.in. przyspieszenia w budownictwie, któremu sprzyjają pozytywne warunki atmosferyczne a także dalszy wzrost wynagrodzeń.

Zauważył, że w marcu tego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła poniżej 1 miliona osób, czyli do poziomu notowanego w okresie czerwiec - grudzień ubiegłego roku. Przypomniał, że w ustawie budżetowej na ten rok założono, że pod koniec 2019 roku stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się do poziomu 5,6 proc.

Zobacz także

Z kolei Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan, komentowała, że obecna sytuacja na rynku pracy jest korzystna dla pracujących.

- Niskie bezrobocie i rosnące płace powodują, że stosunkowo łatwo jest podjąć i utrzymać zatrudnienie, szczególnie jeśli rośnie popyt na prace sezonowe, między innymi w budownictwie, rolnictwie i turystyce - tłumaczyła.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD