Zamknij

Bezrobocie zaczęło rosnąć? Niepokojące dane GUS

27.01.2020 13:37
Bezrobocie w Polsce zaczęło rosnąć
fot. Shutterstock/best_nj (ilustracyjne)

Stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wzrosła w stosunku do listopada i wyniosła 5,2 proc. – wskazał Główny Urząd Statystyczny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

GUS wskazał, że w ujęciu miesięcznym bezrobotnych przybywa. Stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. w listopadzie.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 866,4 tys. wobec 849,6 tys. osób w listopadzie 2019 roku.

Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan, grudzień 2019 roku był ostatnim miesiącem, w którym mogliśmy zaobserwować spadek bezrobocia w stosunku rocznym. W 2020 roku będzie już tylko gorzej. Zdaniem analityków stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 5,6-5,7 proc.

Zobacz także

- Tegoroczny wzrost bezrobocia pod koniec roku nie jest niczym wyjątkowym, takie zjawisko jest obserwowane corocznie. Niemniej można zakładać, że koniec roku 2019 i początek 2020 stanowią okres przełomu w widocznym od kilku lat trendzie. Dotychczas bezrobocie systematycznie spadało w niewielkim stopniu poddając się wahaniom sezonowym. Jednak wzrost bezrobocia, choć nieznaczny, postępuje od listopada, pomimo bardzo łagodniej pogody, pozwalającej na kontynuowanie prac. To nie zdarzało się w ubiegłych latach – komentuje dr. Grzegorz Baczewskiego, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Zobacz także

Ekspert zwrócił też uwagę na rosnącą liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Zaznaczył, że bezrobotnych nie ubywa mimo rosnącego popytu na pracę. Powód? Niska mobilność i luka kompetencyjna – ocenia Grzegorz Baczewski.

Prognozy Konfederacji Lewiatan dla rynku pracy w 2020 roku nie są optymistyczne. Wzrost płacy minimalnej, presja płacowa, rosnąca inflacja i spowolnienie gospodarcze skłonią pracodawców do szukania oszczędności. Zdaniem ekspertów, to może oznaczać zwolnienia, które pogłębią bezrobocie w Polsce.

RadioZET.pl/GUS/Konfederacja Lewiatan